Foto: Milo i Čeku šurovali protiv Srbije
PODGORICA - Milo Đukanović i Agim Čeku telefonom ugovorili kad i kako će Crna Gora priznati nezavisno Kosovo dok je Vlada Crne Gore još početkom aprila 2008. namjeravala da prizna nezavisnost Kosova!
Ovo otkriva bivši američki ambasador u Podgorici Roderik Mur u depeši iz aprila 2008.
On navodi da su kosovski zvaničnici Hašim Tači i Agim Čeku istakli da potpuno razumiju crnogorski stav da se ne prizna Kosovo dok se ne završe izbori u Srbiji, koji su održani u maju 2008. godine.
Službena Podgorica, kako piše Mur, neće priznati nezavisnost Kosova odmah poslije proglašenja, da ne bi pravila problem Filipu Vujanoviću na izborima za predsjednika 2008, ali i da ne bi jačala ekstremne snage u Srbiji uoči majskih izbora.
- Ministar spoljnih poslova Milan Roćen rekao je ambasadoru 15. aprila da Vlada Crne Gore neće priznati Kosovo prije majskih izbora u Srbiji da ne bi jačala srpske nacionalističke snage. Potvrdio je da je razgovarao sa Tačijem i da ga je on razumio. Milo Đukanović dobio je istu reakciju od Agima Čekua u telefonskom razgovoru - piše Mur.
Mur ističe da Roćen nije mogao da precizira kad će biti donijeta odluka o priznanju kosovske nezavisnosti, ali je napomenuo da će to biti usklađeno s "evroatlantskim partnerima".
- Roćen je rekao da je s makedonskim ministrom inostranih poslova dva puta razmijenio note o planovima za priznanje. Makedonski ministar je istakao da oni nemaju plan da čekaju junske izbore u Makedoniji pa da tek onda priznaju Kosovo.
Upitan da li dvije zemlje planiraju da zajedno donesu odluku o priznanju Kosova, Roćen je odgovorio da nije bilo formalnog dogovora - naveo je Mur u depeši.
Crna Gora i Makedonija priznale su Kosovo zajedno, 9. oktobra 2008, i to samo dan nakon što je Generalna skupština UN donijela odluku da legalnost kosovske nezavisnosti ocijeni Međunarodni sud pravde.
Prema navodima crnogorske opozicije, odluka o priznanju bila je plod i veze vrha crnogorske vlasti sa Čekuom, Tačijem i ostalim bivšim liderima OVK, koji su često optuživani za učešće u organizovanom kriminalu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.