Foto: Kapetan Dragan pred srpskim sudom
ZAGREB, KANBERA - Ako se Dragan Vasiljković, poznatiji kao kapetan Dragan, poslije sedmicu u bjekstvu, nađe u Srbiji, Hrvatska bi mogla da izgubi šansu da mu sudi, a hrvatske vlasti planiraju da, ukoliko do toga dođe, ovaj slučaj predaju srpskom pravosuđu, piše australijski list "Ejdž".
List navodi da Vasiljković nije viđen od ponedjeljka i podsjeća da je Viši australijski sud prošlog utorka odobrio njegovo izručenje Hrvatskoj zbog sumnji da je počinio ratne zločine u toj zemlji početkom 1990-ih godina.
"Ejdž" navodi i da je zamjenik hrvatskog generalnog tužioca Dragan Novosel na HRT-u izjavio da Hrvatska neće imati izbora i da će, ako Vasiljković pobjegne u Srbiju, morati da toj zemlji preda slučaj, jer Srbija ne izručuje svoje državljane Hrvatskoj.
Istovremeno, australijski dnevnik "Ostrelijen" ističe da australijska policija nije preduzela nikakvu istragu o ratnim zločinima koje je, kako se tvrdi, počinio Vasiljković, ocjenjujući da potraga za njim otkriva neuspjeh australijskog pravosuđa da izađe na kraj sa osobama osumnjičenim za ratne zločine.
Vasiljković se tereti da je kao zapovjednik u sastavu paravojnih srpskih jedinica, odnosno kao zapovjednik nastavnog centra za obuku pripadnika specijalnih jedinica Alfa, postupao suprotno odredbama Ženevske konvencije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.