Foto: Iza ubistva Pukanića stoji duvanska mafija
ZAGREB - Iza ubistva Ive Pukanića stoji duvanska mafija, izjavio je juče na suđenju optuženim za to ubistvo crnogorski biznismen Ratko Knežević, precizirajući da iza zločina stoje Stanko Subotić Cane i crnogorski premijer Milo Đukanović.
- Duvanska mafija Pukaniću je počela da prijeti već nakon prvih tekstova o organizovanom švercu cigareta pod okriljem crnogorske države koji su objavljeni u tadašnjem dnevniku Republika - rekao je Knežević u iskazu u zagrebačkom županijskom sudu.
On je dodao da su s pisanjem u nedjeljniku "Nacional" dolazile i nove prijetnje, ali i prvi planovi atentata koji su još 2002. spriječile tajne službe nekoliko zemalja.
Knežević tvrdi i da mu je Pukanić govorio da su mu nudili novac da prestane da piše o tome, najprije dva, a onda i pet miliona evra.
- Takva je mafija - prvo prijeti, zatim podmićuje, a onda i ubije. S obzirom na to da prijetnje i podmićivanja nisu upalila, Pukanić je likvidiran - rekao je svjedok. Naveo je da mu je, osim ljudi bliskih Subotiću, dva puta prijetnje telefonom upućivao i sam Subotić, najprije uljudno, a onda i direktno.
- Rekao mi je - ubio sam mnoge, ubiću i vas - kazao je Knežević, koji tvrdi i da se s distancom od nekoliko godina može zaključiti da su Pukanićevi tekstovi o duvanskoj mafiji bili filigranski precizni.
Knežević je rekao da su na osnovu Pukanićevih otkrića evropski istražioci kao šefa duvanske mafije prepoznali crnogorskog premijera Đukanovića, koji je od šverca cigareta punio paralelni državni budžet, a za kupovinu glasova na izborima plaćalo se od 50 do 100 evra.
Dodao je da je te optužbe Pukanić iznio i pred istražiocima u Bariju u Italiji koji su vodili tajnu istragu protiv duvanske mafije, koja je urodila optužnicom.
Samo deset dana kasnije u Zagrebu se desio prvi neuspio atentat na Pukanića.
Knežević je u iskazu spomenuo i vlasnika Pinka Željka Mitrovića, za kojeg mu je Pukanić pričao da ga je u osmom mjesecu pozvao na jahtu želeći ga pomiriti sa Đukanovićem. Dvije-tri sedmice prije ubistva Pukanić je to ispričao Kneževiću govoreći mu da nije išao na jahtu zbog straha za svoj život. Nakon iskaza, advokati optuženih tvrdili su da Knežević o samom ubistvu nema neposrednih informacija.
Početak suđenja Sretenu Jociću i članovima njegove grupe optuženima za ubistvo Ive Pukanića i Nike Franića, počeće 20. aprila pred vijećem Posebnog odjeljenja Višeg suda u Beogradu, izjavila portparol suda Maja Kovačević-Tomić.
Specijalno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv Jocića 26. oktobra prošle godine zbog sumnje da je organizovao kriminalnu grupu koja je izvršila ubistvo Pukanića i Franjića.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.