Goldštajn: Jasenovac je na meti nove faze istorijskog revizionizma

TANJUG
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Arhiva

ZAGREB - Simbolika koju sa sobom nosi Jasenovac je ključna za razumevanje sadašnjeg trenutka, kaže hrvatski istoričar, diplomata i profesor Ivo Goldštajn, ali ističe da se sa ovom garniturom na vlasti oko i u vezi Jasenovca događa niz svinjarija.

"Negiranje genocida nad Srbima, što je postao i službeni narativ vlasti, samo je jedna od ružnih manifestacija te prljave rabote, rekao bih i najgora", rekao je Goldaštajn u opširnom intervjuu za portal hrvatskog nedeljnika Novosti uoči obilježavanja 80. godišnjice proboja logoraša iz koncentracionog logora Jasenovac.

Goldštajn kaže da godinama već ne odlazi na komemoracije kod jasenovačkog Kamenog cvijeta, a na pitanje šta očekuje od ovogodišnje, navodi:

"Tom se komemoracijom neće dolično obilježiti ta tužna godišnjica. U Jasenovcu će se dijelom okupiti političari koji su onamo na neki način obavezni doći. Lično, već godinama ne odlazim na tu jasenovačku komemoraciju jer bih se morao vidjeti, rukovati, pozdraviti s osobama za koje znam da njihov dolazak ne predstavlja njihov iskren stav. Ne želim s neiskrenim političarima provesti vrijeme na mjestu koje sam naučno istraživao, napisao knjigu i brojne druge tekstove, a istovremeno sam potiskivao i potiskujem svoje porodične, privatne traume".

Ukazao je i da ga iskreno nije briga ko će biti novi direktor tog spomen obilježja jer, kako kaže, ko god bude, biće "lutka na koncu, marioneta ministarke kulture Nine Obuljen Koržinek i, naravno, premijera Andreja Plenkovića". 

"S ovom garniturom na vlasti oko i u vezi Jasenovca događa se niz svinjarija. Negiranje genocida nad Srbima, što je postao i službeni narativ vlasti, samo je jedna od ružnih manifestacija te prljave rabote, rekao bih i najgora", naveo je Goldštajn.

Prema njegovim riječima, sve što se događa oko Jasenovca u poslednje vrijeme za njega je, kaže, samo jedan od "kamenčića u mozaiku u kojem se ocrtava nova faza u razvoju istorijskog revizionizma".

"Ali, zbog snažne simbolike koju sa sobom nosi Jasenovac ona je važna, zapravo ključna za razumijevanje sadašnjeg trenutka. Situacija je dodatno komplikovana jer u društvu više nema dovoljno jake opozicije takvim stremljenjima. Stranke na ljevici i centru, koje se načelno kunu u antifašističku tradiciju i slično, kad treba da povuku jasne, konkretne poteze, onda ih nema nigdje", naveo je Goldštajn.

Na pitanje na koje konkretno poteze misli, a pred kojima su se političari ljevice predali, budući da ih se u poslednje vrijeme izrodilo više, Goldštajn kaže da je najbolji pokazatelj (ne)povratak Trga maršala Tita u Zagrebu. 

"Vraćanje Titovog imena trgu bio bi znak da se ne mirimo s političkim svinjarijama. Bio bi to snažan simbolički potez, politički čin koji bi pokazao da se stvari vraćaju na pravo mjesto u hrvatskoj kulturi sjećanja u kojoj su već neko vrijeme vrijednosti okrenute naopako: dobro nije više dobro, zlo nije više zlo", naveo je, između ostalog, Goldštajn, autor nedavno objavljene ponovo proširene knjige "Jasenovac".

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.