Godišnjica hrvatske vojne akcije "Bljesak": 26 godina nema pravde za stradale Srbe iz Zapadne Slavonije

Agencije
Godišnjica hrvatske vojne akcije "Bljesak": 26 godina nema pravde za stradale Srbe iz Zapadne Slavonije

BEOGRAD - Danas se navršava 26 godina od hrvatske vojne akcije "Bljesak" kada je za samo 36 časova iz Zapadne Slavonije u planskom udaru hrvatske vojske protjerano 15.000 Srba, a ubijeno 283.

Više od 16.000 pripadnika hrvatskih oružanih snaga krenulo je 1. maja protiv zapadnoslavonskih Srba, sa oko 15.000 žitelja i oko 4.000 vojnika.

Zapadna Slavonija je, kako podsjeća Dokumentaciono-informacioni centar Veritas, u to vrijeme bila pod zaštitom UN.

Zaštitne snage UN, podsjeća Veritas, bile su na vrijeme upozorene od strane hrvatskih generala, pa su se povukle na bezbjedna mjesta, prepuštajući svoje štićenike na milost i nemilost agresoru.

Narod zapadne Slavonije, sjećajući se Jasenovca iz 1941. i Pakračke Poljane iz 1991. godine, krenuo je u egzodus prema Srpskoj.

Na putu prema "mostu spasa" do rijeke Save, sustizale su ih avionske bombe, maljutke iz helikoptera, topovske granate i snajperski meci.

U toj akciji, prema Veritasovim podacima, poginule su i nestale 283 osobe, uključujući 114 civila i 11 milicionera.

Među žrtvama je 56 žena, osam osoba do 14 godina i 75 preko 60 godina starosti.

Po završetku akcije, Hrvati su pokupili 168 tijela ubijenih Srba i pokopali ih uglavnom pod oznakom "nepoznat".

Od ukupnog broja žrtava do sada je rasvijetljena sudbina 156 osoba. Među nestalima se vodi još 127 osoba, među kojima je 56 civila, uključujući i 26 žena.

Od 148 ekshumiranih posmrtnih ostataka iz grupnih grobnica, do sada ih je 111 identifikovano. I kad se identifikuju ekshumirani a neidentifikovani (37), ostaju nepoznata grobna mjesta za 90 posmrtnih ostataka.

U toj akciji najviše su stradala dva sela sa pretežno srpskim stanovništvom: Medari sa 22 žrtve, uključujući 11 žena i troje djece, i Paklenica sa 20 žrtava.

Prema podacima Dokumentaciono-informacionog centra "Veritas", oko 1.450 pripadnika Srpske Vojske Krajine je zarobljeno, većina uz pomoć zaštitnih snaga UN.

Pred nacionalnim pravosuđima Hrvatske, Srbije i BiH, protiv pripadnika hrvatskih oružanih snaga pokrenuto je nekoliko krivičnih postupaka za zločine nad Srbima u toj akciji, koji nisu odmakli dalje od predkrivične faze, naglašava Veritas.

- Uz dužno žaljenje svih ratnih žrtava, već 26 godina postavljamo ista pitanja: ko to i zašto pravi razliku između civilnih žrtava u Zagrebu i Okučanima i po kom kriterijumu međunarodni i nacionalni sudovi procjenjuju ko i kada krši zakone i običaje koji regulišu vođenje rata? - navodi se u saopštenju Veritasa koje potpisuje predsjednik tog centra Savo Štrbac.

Povodom akcije "Bljesak" danas su udruženja izbjeglih iz Hrvatske u Tašmajdanskom parku u Beogradu položili vence i odali počast stradalima, javio je Tanjug.

Predsjednik Udruženja "Zavičaj" Nenad Abramović istakao je da je za samo 36 sati protjerano više od 15.000, a da je među nestalima 57 žena i osmoro djece.

- Posledica akcije je bilo kompletno etničko čišćenje srpskog naroda iz Zapadne Slavonije koje je počelo 1991. godine akcijom ''Otkos'' u kojoj je proterano oko 4.000 Srba - kazao je Abramović.

Prema njegovim riječima, potrebno je sjećati se tih događaja i mlađim generacijama prenijeti istinu o stradanju srpskog naroda jer ako se to ne čini, zločin će se ponoviti.

Pozdravio je što država Srbija poslednjih nekoliko godina dosta ulaže u kulturu sjećanja i to što su se Srbi okrenuli sebi.

-Ako sami sebe zaboravimo, drugi nas neće podržati - kazao je Abramović i naveo da će ta udruženja nastaviti da obilježavaju stradanja srpskog naroda, za koja kaže da ih je u 20. vijeku bilo previše.

'Koordinacija srpskih udruženja porodica nestalih, ubijenih i poginulih lica sa prostora bivše Jugoslavije poručila je povodom 26 godina od akcije "Bljesak" u Zapadnoj Slavoniji u kojoj je ubijeno ili nestalo 283 Srba, uglavnom civila, da su porodice ogorčene jer za masovne i organizovane zločine još niko nije odgovarao, te traže privođenje pravdi.

- Najenergičnije zahtevamo da nadležni organi Hrvatske privedu pravdi naredbodavce, organizatore i izvršioce ratnih zločina nad nevinim srpskim civilima u Zapadnoj Slavoniji . saopšteno je iz Koordinacije.

Umjesto što više od 20 godina hrvatski državni vrh svake godine slavi akciju "Bljesak", civilizacijska i pravna obaveza je da osude zločine koji su počinjeni, te upute javno izvinjenje porodicama žrtava i izvršioce privedu pravdi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana