Foto: Forin afers: Crna Gora mafijaška država
Podgorica - Ugledni američki spoljnopolitički časopis “Forin afers” svrstao je Crnu Goru u “mafijaške države” - zajedno sa Bugarskom, Ukrajinom, Gvinejom Bisao i Venecuelom, gdje su kriminalci integralni dio vlasti.
U analizi “Forin afers”, pišu danas podgoričke “Vijesti”, ocjenjuje se da je izbijanje globalne ekonomske krize bilo prava blagodet za transnacionalne kriminalce i da su, zahvaljujući slaboj ekonomiji, kriminalne organizacije bogate kešom kupovale posrnule, ali potencijalno vrijedne kompanije po povoljnim cijenama.
Fiskalna štednja, kako navodi “Forin afers”, primorava vlade da krešu budžete za policiju i pravosuđe, pa se posljednjih godina pojavila nova prijetnja - “mafijaška država”.
Kao “mafijaške države” označavaju se i Crna Gora i Bugarska, prenose “Vijesti” navode iz američkog časopisa za maj/jun.
List prenosi objašnjenje da su širom svijeta kriminalci prodrli duboko u vlade, do nepredviđenog nivoa, a dešava se i obratno - da umjesto da udare na “moćne klanove neke vlade preuzimaju njihove nezakonite operacije”.
- Za razliku od normalnih država, mafijaške države se ne oslanjaju samo povremeno na kriminalne grupe kako bi ostvarile određene spoljnopolitičke ciljeve. U mafijaškoj državi visoki vladini zvaničnici su zapravo integralni igrači, ako ne i lideri kriminalnih preduzeća, a prioritet su im odbrana i promocija poslova tih preduzeća. U mafijaškim državama poput Bugarske, Gvineje Bisao, Crne Gore, Mjanmara, Ukrajine i Venecuele, nacionalni interes i interes organizovanog kriminala su nerazdrešivo isprepletani - navodi se u analizi.
U mafijaškim državama, piše “Forin afers”, “vladini zvaničnici pribavljaju bogatstvo za sebe, svoje porodice i prijatelje koristeći novac, radnu snagu, politički uticaj i globalne kriminalne veze da cementiraju i prošire vlast”.
- U stvari, vodeće pozicije u nekim od svjetski najprofitabilnijim preduzećima s one strane zakona više ne popunjavaju samo profesionalni kriminalci; tu su sada i visoki vladini zvaničnici, poslanici, šefovi obavještajnih službi, policijski čelnici, oficiri, a u nekim ekstremnim slučajevima čak i šefovi država ili članovi njihovih porodica - navodi se u časopisu američkog Savjeta za spoljne poslove.
U analizi se, kako se navodi, naširoko razmatraju veze između kriminala i državnih institucija u Rusiji, ali ima puno drugih primjera.
Mafijaške države, kako je objašnjeno, nije lako kategorisati jer su “zamagljene konceptualne linije između državnih i ostalih aktera”, pa je teško predvidjeti njihovo ponašanje, što ih čini posebno opasnim u međunarodnom okruženju.
Autor analize objavljene u “Forin ofisu” je doktor Moizes Naim, poznat po knjizi prevedenoj na 18 jezika “Zabranjeno: Kako krijumčari, trgovci kriminalci i plagijatori otimaju globalnu ekonomiju”.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.