Foto: Ekonomski šok: Gorivo u Sjevernoj Makedoniji skuplje za 9 odsto, slijedi li novi talas poskupljenja
SKOPLjE - Od danas su cijene naftnih derivata u Sjevernoj Makedoniji drastično skočile. Prema odluci Regulatorne komisije za energetiku (RKE), gorivo je u prosjeku skuplje za osam do devet odsto u odnosu na proteklu sedmicu, što predstavlja jedan od najvećih jednokratnih skokova cijena u posljednje vrijeme.
Ovo je drugo poskupljenje u samo sedam dana. U tabeli ispod pogledajte nove iznose po litru:
Vrsta goriva Nova cijena (u denarima) Cijena u evrima (cca)
Evrosuper BS-95 86,5 denara ~ 1,40 €
Evrosuper BS-98 88,5 denara ~ 1,44 €
Evrodizel (D-E V) 92,0 denara ~ 1,49 €
Ekstra lako ulje (EL-1) 89,5 denara ~ 1,45 €
Ekonomista Branimir Jovanović ocjenjuje da će ovaj skok neminovno izazvati lančanu reakciju na cijelom tržištu. Povećanje troškova transporta direktno će se preliti na:
Cijene hrane i osnovnih namirnica.
Logističke usluge i dostavu.
Cijene električne energije (zbog povezanog rasta cijena gasa).
„Postoji opravdan strah da bi se mogao ponoviti scenario iz 2022. godine, kada je stopa inflacije dostigla dramatičnih 19 odsto“, upozorava Jovanović.
Dok kompanija OKTA najavljuje simbolične popuste za trgovce do kraja marta, oči javnosti uprte su u Vladu u Skoplju.
Premijer Hristijan Mickoski izjavio je da je država spremna na hitne intervencije kako bi zaštitila standard građana. Razmatra se radikalno smanjenje PDV-a na gorivo:
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.