Dugine boje na Jelačićevom trgu

Glas Srpske
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Dugine boje na Jelačićevom trgu

ZAGREB, SPLIT - Dok policija i pravosuđe istražuju nasilje i govor mržnje na splitskoj gej paradi prošle subote, dovršavaju se posljednje pripreme za zagrebački "Gay Pride" zakazan za subotu.

- Splitska policija nastavlja s obradom poslije govora mržnje i bacanja kamenja i paradajza na učesnike splitske gej parade. U utorak smo priveli šest osoba, u srijedu njih 13, a u četvrtak je privedeno 12 osoba na kriminalističku obradu. Većina privedenih tereti se za nasilničko ponašanje i zločin iz mržnje - kaže za Radio Slobodnu Evropu Marina Kraljević Gudelj, portparol Policijske uprave splitsko-dalmatinske.

Protiv jednog 47-godišnjeg "antigej" demonstranta tužilaštvo u Splitu podnijelo je krivičnu prijavu zbog nasilničkog ponašanja i povrede prava na okupljanje i javni protest i to iz mržnje. Njemu, a i drugima kojima se bude sudilo za zločin iz mržnje, slijedi kazna od jedne do pet godina zatvora.

U međuvremenu, pripreme za gej paradu ove subote u Zagrebu idu svojim tokom i očekuje se da ovaj deseti jubilarni zagrebački "Gay Pride" bude najveći i najznačajniji do sada.

- Pripreme su pri kraju, početak okupljanja je u subotu u 14 časova na Trgu žrtava fašizma. Bitno je i da imamo najdužu trasu povorke ikada, na Trgu bana Jelačića pozdravićemo zastave duginih boja koje su tamo i ove godine - kaže Franko Dota, jedan od organizatora.

Kao i svake godine, biti će mnogo gostiju iz regije.

- Imamo dva sestrinska "Pridea" - ljubljanski i beogradski, a kao i svake godine doći će predstavnici iz BiH i Makedonije. Ove godine prvi put imamo goste iz Podgorice, s obzirom na to da se tamo posljednjih nekoliko mjeseci počinje formirati LGBT scena - ističe Dota.

Policija najavljuje najveće moguće obezbjeđenje:

- Policija će, prije svega, učiniti sve da spriječi bilo kakav incident. I drugo, uradiće sve da oni koji eventualno izazovu incidente budu na vrijeme identifikovani i uhapšeni - kaže portparol Krunoslav Borovec.

Eksplozija primitivizma

Politički analitičar Damir Grubiša kaže da je subotnje nasilje u Splitu bila nekima neočekivana, a nekima očekivana eksplozija primitivizma u dijelu frustrirane mlađe i nezaposlene populacije, koje je došlo u za Hrvatsku nezgodnom trenutku završavanja pristupnih pregovora s Evropskom unijom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.