Foto: Agencije
| Program sa plakata nije bilo moguće realizovati
ZAGREB – Dani srpske kulture u Hrvatskoj, u organizaciji Srpskog kulturnog društva Prosvjeta, došli su otprilike do polovine predviđenih programa, koji su se pod sloganom „Kultura spaja” pretvorili u dugu mračnu hrvatsku noć.
Dane srpske kulture obilježila su četiri otkazana kulturna zbivanja, jedan protest, jedan masovni fizički napad koji je u posljednjem trenutku spriječila policija, nekoliko noćnih akcija ekipe pod maskama i skandal oko Dejana Medakovića.
Sve to u izvođenju jedva nekoliko desetina huligana koje ne podržavaju ni ostali navijači njihovih klubova, piše u Rezimeu, tekstu koji je pod naslovom „Kad ulica vodi državu” objavio portal hrvatskog nedjeljnika Novosti. A tek nas, kažu, čeka najveći izazov.
– Jer, sjetimo se, u petak 14. novembra, uoči premijere predstave Venecuela Ohada Naharina, ispred HNK-a Ivana pl. Zajca u Rijeci na scenu stupa ekstremna ljevica. I mada ovaj tekst nastaje nekoliko dana ranije, zahvaljujući ministrici kulture već sada možemo podnijeti detaljan izvještaj o tamošnjim nemilim događajima. Naime: to vam je isti, potpuno isti mentalni sklop. Pred istoricističkim pročeljem na Kazališnom trgu okupiće se tako nekoliko desetina maskiranih ljevičara, skandirajući izraelskom koreografu „Treći Rajh” onako kako su njihovi desni pandani skandirali Endehaziji, i uzvikujući na sav glas „Zig Hajl” kao što su ovi vikali „ZDS” – piše nedjeljnik Novosti.
Dio njih će, dodaju, pokušati fizički napasti scenske radnike, ali će ih na sreću spriječiti policija.
Drugi dio nagrnuće na glavni ulaz i istjerati na ulicu balerine i baletane, šeretski im dobacujući: „Neće vam niko ništa” i „Smeća jevrejska”.
Na kraju će se u medijima pojaviti i ministarka kulture da osudi incident, dodajući ipak da „u ovom trenutku povišenih tenzija, u sedmici kada se kao Hrvati sjećamo najveće traume iz Domovinskog rata, zaista ne vidim smisao da neko organizuje gostovanje koreografa kojeg finansira jedna genocidna država…”, pišu Novosti.
Ili, dodaju, možda neće biti baš tako.
– Nema veze: bez obzira na rasplet riječkog protesta, opet ćemo slušati priču o „istom mentalnom sklopu” desničara i ljevičara, nastaviće se prijetnje Srbima, nastaviće se vječno okrivljavanje posljednjih ostataka jedne manjine koja je odavde protjerana prije 30 godina i nastaviće se političko parazitiranje na mržnji usmjerenoj prema njoj. Što je valjda i logično. Jer, kako bi ulica vodila državu da se država ne svodi na slijepu ulicu? – zaključuje autor Boris Postnikov.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.