
PODGORICA - Saslušanje uhapšenog, bivšeg glavnog specijalnog tužioca Crne Gore Milivoja Katnića, trajalo je satima od nedjelje naveče do jutros. U Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) u Podgorici govorio je u vezi sa okolnostima da je stvorio kriminalnu organizaciju i zloupotrijebio službeni položaj.
Poslije saslušanja Katniću je određen pritvor do 72 sata i postavljen mu je branilac po službenoj dužnosti.
Prije Katnića u SDT-u saslušan je i nekadašnji pomoćnik direktora Uprave policije Crne Gore Zoran Lazović, koji je zbog sumnje da je počinio ista krivična djela uhapšen takođe juče ujutru kao i Katnić. I Lazoviću je određeno zadržavanje do 72 sata.
Državni tužilac i portparol SDT-a Vukas Radonjić saopštio je da je akcija hapšenja uslijedila poslije višemjesečnog koordinisanog djelovanja SDT-a, Specijalnog policijskog odjeljenja i Agencije Evropske unije - Evropola.
Podgorički mediji prenijeli su da tužilaštvo sumnjiči Lazovića da je "aminovao otvaranje crnogorske granice za ulazak plaćenika 'kavačkog klana' Veljka Belivuka i Marka Miljkovića i za spasavanje Duška Roganovića teških optužbi", a Milivoja Katnića da mu je u tome pomagao.
Po ovim nezvaničnim navodima, Lazoviću je na teret stavljeno da je "formirao kriminalnu organizaciju čiji su članovi postali Katnić, specijalni tužilac Saša Čađenović koji je ranije uhapšen, kao i Lazovićev sin Petar, uhapšen jula 2022. godine".
Radonjić je dodao i da su pretreseni stanovi i druge prostorije u Podgorici, na Cetinju i u Budvi i Bijelom Polju radi pronalaska tragova krivičnog djela i predmeta koji mogu biti od koristi za postupak.
Za opoziciju i dio nevladinog sektora u Crnoj Gori u vrijeme vlasti DPS-a, Milivoje Katnić bio je "batina Mila Đukanovića" i pomenute stranke. Što se samog Đukanovića tiče, Katniću je za sedam godina koliko je bio glavni specijalni tužilac više puta ponavljano pitanje da li će se u djelokrugu njegovog rada naći sam predsjednik Crne Gore i predsjednik DPS-a, ali je odgovor uglavnom bio da što se toga tiče nema ni "udaljenih sumnji".
Katnić je, inače, 1993. godine kao pripravnik prešao u Vojni sud, izabran je za vojnog sudiju i na toj funkciji ostao je do 2004. godine odakle je prešao u Apelacioni sud. Poslije osnivanja SDT kandidovao se i prešao u ovu pravosudnu instituciju uprkos zahtjevima nekih NVO u Podgorici da se rasvijetli Katnićeva "ratna biografija" iz vremena devedesetih.
Njega je, pored ostalog, jedan zatvorenik u vojnom zatvoru "Morinje" optužio da je kao oficir KOS-a tokom rata u Hrvatskoj bio odgovoran za pljačke u Cavtatu kod Dubrovnika. To je Katnić demantovao.
Početak rada u SDT-u, obilježio je nalog za hapšenje nekadašnjeg visokog funkcionera DPS-a Svetozara Marovića.
Tek u jesen 2021. godine poslije otvaranja afere "Pandorini papiri" u SDT-u je formiran i ovaj slučaj.
- U ovom slučaju postoji jedan oblik sumnji, neću reći udaljene, nego na krajnjem poluosnovu - izjavio je tada Katnić.
Afera "Pandorini papiri" odnosi se inače na podatke sa istraživačkih mreža i navode da su Milo Đukanović i njegov sin Blažo, navodno, 2012. godine sklopili tajne ugovore upravljanja njihovom imovinom, a preko mreže kompanije iz Paname, Gibraltara, Švajcarske, Velike Britanije.
Milivoje Katnić bio je nepunih sedam godina, od sredine 2015. do početka 2022. godine, glavni specijalni tužilac. Nakon promjene vlasti u Crnoj Gori na dužnosti je bio još godinu i po.
Potom je otišao u starosnu penziju.
Njegovu karijeru na čelu Specijalnog tužilaštva Crne Gore svakako je obilježila afera "Državni udar", odnosno akcija koju je Katnić sproveo u jesen 2016. godine, na dan parlamentarnih izbora kada je u Crnoj Gori uhapšena grupa u kojoj su pored ostalih bili i tadašnji lideri DF-a Milan Knežević i Andrija Mandić, aktuelni predsjednik Skupštine Crne Gore.
Uhapšeni su tada optuženi za pripremanje terorističkih napada i pokušaj nasilne smjene vlasti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.