Foto: Autoput Bar - Boljare najskuplji u istoriji
PODGORICA - Ako konzorcijum "Aktor i Shikun Binui" bude gradio autoput Bar - Boljare, zbog konfiguracije i nepristupačnosti brdovitog terena, biće to najskuplji put na svijetu svih vremena, piše podgorički mediji.
Grčko-izraelski konzorcijum, s kojim će Vlada pregovarati do kraja marta, procijenio je da će izgradnja 43,5 kilometara dugačke prve dionice od Smokovca do Mateševa koštati 1,24 milijarde, odnosno prosječno 28,5 miliona evra po kilometru.
To je skoro tri puta više nego što je koštao autoput kroz Sloveniju - 9,77 miliona evra po kilometru ili najzahtevnija dionica autoputa Zagreb - Dubrovnik, koja će koštati 7,14 miliona evra po kilometru.
Dionica Požega - Boljare gradiće se preko Zlatibora i koštaće prosječno 12 miliona evra po kilometru, iako je na toj dionici od 133 kilometara planirana gradnja 202 tunela.
Glavni inženjer Zavoda za projektovanje Instituta za puteve Srbije Miroslav Brđanin kaže da se promijenjena vrijednost gradnje kilometra puta kroz planinski teren kreće do deset miliona evra.
Predstavnici grčko-izraelskog konzorcijuma "Aktor" saopštili su da čekaju zvaničan poziv Vlade Crne Gore na razgovore o gradnji autoputa Bar - Boljare i poručili da oni imaju novac za projekat izgradnje autoputa, dok su stručnjaci hrvatskog "Konstruktora" saopštili da je to "nerealno niska ponuda".
- Čekamo zvaničan poziv Vlade, odnosno njenog savjetnika IFC, koja je članica Svjetske banke - saopšteno je iz "Aktora".
Iz Vlade je najavljeno da bi, poslije raskida ugovora sa hrvatskim "Konstruktorom", grčki "Aktor" mogao da bude u igri, ako spusti cijenu izgradnje. Grčko-izraelski konzorcijum je za kompletan autoput ponudio cijenu od 3,92 milijardi evra, uz učešće države od 2,78 milijardi evra, dok je za dionicu od Podgorice do Mateševa ponuđeno 1,2 milijardi, od čega bi državno učešće bilo 845 miliona evra.
TEHNIKA i IGH u petak su obavijestili Zagrebačku berzu da su sa odlukom crnogorske Vlade o raskidu ugovora bili upoznati tek u četvrtak uveče, kada je saopštenje crnogorske Vlade objavljeno na njihovoj veb-stranici.
Oba preduzeća poslala su isto saopštenje, u kojem se navodi obavijest Vlade Crne Gore - "Razmatrajući opcije za realizaciju projekta autoputa Bar - Boljare, Vlada je potvrdila odluku o raskidu Ugovora o koncesiji sa hrvatskim konzorcijumom, koji ni u produženom roku nije dostavio neophodne garancije. Vlada je odlučila da grčko-izraelski konzorcijum Aktor HCH proglasi prvorangiranim i da ga pozove na pregovore o dodjeli koncesije za autoput."
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.