Zoltan Dani, penzionisani pukovnik Vojske Jugoslavije, za “Glas Srpske”: “Nevidljivi” nije imao šanse da pobjegne

Vedrana Kulaga
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Zoltan Dani, penzionisani pukovnik Vojske Jugoslavije, za “Glas Srpske”: “Nevidljivi” nije imao šanse da pobjegne

Banjaluka - Te martovske večeri, oko 18 časova, dobili smo naređenje da budemo u pripravnosti. Na vreme smo ga otkrili, pustili da u uđe u zonu, montirali rakete i posao je bio završen za 18 sekundi. Avion, “nevidljivi” F-117 je oboren u 20.42 časa. Nije imao šanse, što bi rekli, da pobegne.

Tako je priču o legendarnom obaranju “noćnog jastreba” u srpskom selu nadomak Rume tokom NATO bombardovanja tadašnje Savezne Republike Jugoslavije za “Glas Srpske” započeo penzionisani pukovnik protivvazdušne odbrane Vojske Jugoslavije Zoltan Dani.

On je, naime, komandovao jedinicom koja je u noći 27. marta 1999. godine srušila avion Američkog ratnog vazduhoplovstva F-117 “noćni jastreb” u ataru sremskog sela Buđanovci. To predstavlja prvi i jedini potvrđeni gubitak aviona NATO-a izrađenog u stelt tehnologiji, a taj podvig je, kako se prisjetio, podigao i moral kod vojske i naroda u tim preteškim danima. Tada je cijeli svijet čuo za malo selo u Sremu zvano Buđanovci. Avion je, četvrtog dana NATO bombardovanja, pogođen iz ruskog raketnog sistema “S-125 neva”. Pilot je spasen nekoliko časova nakon obaranja.

- To je bio uspeh celog tima, koji je bio izuzetno dobro obučen. Odmah kada se to desilo, nismo znali da je to taj tip aviona. Bio je u zoni izvršenja i mogli smo da izvršimo borbeno dejstvo nakon što smo dobili odobrenje od operativnog centra. Taj celi događaj je svima podigao moral da se suprotstavimo neverovatnoj agresiji koja je bila potpuno nepravedna. To nam je dalo dodatnu snagu. Nakon toga, rešavane su stvari koje ranije nisu mogle. Nedostaje vam nešto, nema delova, jave se neki civili. Nose. Sremci su nas hranili kao da smo bez kuhinje, donosili kobasice, sarme, torte, kolače - rekao je Dani. 

Još uvijek, svakog 27. marta bude organizovano druženje ratnih drugara i u 20.42 časa iznose tortu u obliku oborenog aviona i opet “uništavaju” jedan F-117.

- To je simbolika. Ne mogu i ne želim da se odvojim od toga. To je naš, a ne samo moj uspeh - istakao je penzionisani pukovnik, koji je naglasio da još, i nakon dvije decenije, ljudi imaju nedoumice o tome šta se dešavalo tih dana. Ključno je, kaže, pričati.

- Istinu o tome moramo da pričamo i ispričamo. Na jednostavan način. Te priče će uvek nedostajati. Koliko je prošlo od Prvog i Drugog svetskog rata, a i dalje ih nema. Barem dok smo mi još živi i naša jedinica, hoćemo da ispričamo kako je to bilo i da se to čuje. Naš zadatak i misija u miru jeste da pričamo. To je častan zadatak i ponosan sam što mogu to da radim - zaključio je Dani.  

NATO bombardovanje SR Jugoslavije trajalo je od 24. marta do 10. juna 1999. godine, a iza kojeg je ostalo mnogo žrtava i uništenih objekata.

Prezentacije

Od NATO agresije na tadašnju SR Jugoslaviju ove godine navršile su se dvije decenije. Tim povodom “Neispričana priča o obaranju 'Nevidljivog'“ ispričana je u srijedu uveče u Bileći, a Zoltan Dani danas će je pričati u Banjaluci.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.