Foto: Željka Cvijanović mandatar za sastav nove vlade Republike Srpske
Banjaluka - Predsjednik Republike Milorad Dodik večeras je za mandatara za sastav nove vlade Republike Srpske imenovao dosadašnju ministarku za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Željku Cvijanović, javio je reporter Glasa Srpske.
Dodik je na pres konferenciji u Palati Republike Srpske rekao da su nakon prihvaćanja ostavke dosadašnje vlade Republike Srpske, stvoreni uslovi sa imenovanje mandatara za sastav nove vlade.
- S obzirom na obavljene konsultacije sa partijama vladajuće koalicije predlažem Željku Cvijanoviž za mandatara – rekao je Dodik.
On je rekao da je Cvijanovićeva dobila opštu podršku SNSD-a, DNS-a i SR-a koji vjeruju da će se ona, i Vlada koju sastavi, približiti narodnim problemima.
Kazao je da se očekuje da Cvijanvićeva nastaviti da radi na jačanju subjektiviteta RS, kao i da će se uspješno nositi sa problemima koji su svakodnevni.
Dodik se dosadašnjoj vladi i premijeru Aleksandru Džombiću zahvalio na saradnji, koja je prema njegovoj ocijeni bila dobra, ističući da je sada došao politički trenutak da se izvrše određene promjene.
Dodik je kazao da se sa drugim partijama nije razgovaralo o ulasku u vladajuću koaliciju, jer su one i prije toga rekle da ne žele podržati novu Vladu.
Dodik je najavio sjednicu Izvršnog odbora SNSD za sutra ili prekosutra i rekao da i od tog organa očekuje podršku, s obzirom da je Cvijanovićeva istaknuti član partije i njen međunarodni sekretar.
Dodik je naglasio da će Cvijanovićea biti prva premijerka RS, naglasivši da će u rad vlade unijeti potrebni senziblitet.
Cvijanovićeva se zahvalila Dodiku na ukazanom povjerenju.
- Svjesna sam težine zadatka i odgovornosti, koja je predamnom i novom Vladom. Kriza zahtijeva pojacane inicijative, ciljane mjere sa efektina na dobrobit Republike Srpske – rekla je ona.
Naglasila je da će raditi na očuvanju ustravne pozicije Rešublike Srpske, liderske pozicije na putu eu integracija i jačanju međunarodnih veza.
Naglasila je da je spreman u najkraćem roku predstavi sastav Vlade, istakavši da se znaju imena ljudi koji će biti predloženi za nove ministre, ne želeći da govori o imenima, dok se sve ne verifikuje na organima stranke.
Cvijanovićeva je izrazila optimizam da će Vlada u novom sastavu proizvesti rezultate koji se od nje očekuju.
BiografijaŽeljka Cvijanović rođena je 1967. godine u Tesliću, gdje je završila osnovnu i srednju školu.
Univerzitetsko obrazovanje sticala je na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, Filozofskom i Pravnom fakultetu u Banjaluci.
Profesor je engleskog jezika, a završila je postdiplomski studij na Pravnom fakultetu u oblasti diplomatsko-konzularnog prava.
Radila je kao profesor engleskog jezika, kao viši prevodilac, a potom i asistent u Misiji Evropske unije u BiH, kao savjetnik predsjednika Vlade za evropske integracije i saradnju sa međunarodnim organizacijama.
Obavljala je poslove šefa Kabineta predsjednika Vlade RS i rukovodila Jedinicom za koordinaciju i evropske integracije.
U prethodnom skupštinskom mandatu bila je i član iz reda stručnjaka Odbora za evropske integracije i regionalnu saradnju Narodne skupštine RS.
U Kabinetu Aleksandra Yombića bila je ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju.
Udata je i majka dvoje djece.
Vezane vijesti: NSRS usvojila ostavku Vlade RS
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.