Zbog nemara izgubili stotine hiljada KM

Željka Bašić
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Zbog nemara izgubili stotine hiljada KM

BANjA LUKA - Dom zdravlja u Brodu godišnje gubi 600 hiljada maraka jer nije registrovao sve svoje korisnike zdravstvenih usluga, kažu u toj ustanovi.

Taj novac bi trebalo da mu uplaćuje Fond zdravstvenog osiguranja na ime registrovanih korisnika.

Načelnik opštine Brod Milovan Čerek rekao je da opština iz svog budžeta Domu zdravlja neće namiriti ni jednu jedinu marku, "jer je riječ o nemaru na koji je Fond zdravstvenog osiguranja ukazivao više puta".

- Sedam puta FZO tražio je da se obavi registracija pacijenata brodskog Doma zdravlja. Samo u ovoj godini Dom zdravlja izgubio je 350 hiljada maraka po tom osnovu, a posluje uz velike finansijske gubitke, koje je sadašnji direktor Drago Rendić naslijedio - istakao je Čerek.

Dodao je da je stvaran broj pacijenata koji se liječe u ovoj zdravstvenoj ustanovi od broja registrovanih veći za čak oko šest hiljada.

- Registracija je i sada u toku i radi se na tome da Fond dobije relevantne podatke, da bi isplate prema Domu zdravlja bile odgovarajuće - istakao je Čerek.

Drago Rendić kaže da je naslijedio mnogo problema od prethodnog direktora Ignje Jaćimovića, ali da ne gubi nadu da će se neke stvari ubrzo popraviti.

- Osim gubitaka koji su posljedica neobavljene registracije pacijenata, ustanova ima dugovanja po raznim osnovama od oko 500 hiljada maraka - objasnio je Rendić.

Sa Domom zdravlja Brod ugovor o pružanju primarne zdravstvene zaštite sa Fondom zdravstvenog osiguranja RS potpisan je na osnovi od 10.768 stanovnika.

U FZO RS ističu da su Dom zdravlja Brod, kao i sve ostale, obavijestili o obavezi da obave registraciju pacijenata za timove porodične medicine da bi se sredstva pravedno raspodijelila.

- Osim Doma zdravlja u Brodu, to još nisu učinili ni domovi zdravlja u Šamcu i Modriči - rekli su u Fondu.

U Fondu kažu da je planirano da se početkom septembra objavi javni poziv za registraciju stanovnika za timove porodične medicine i u pripremi su sastanci sa menadžmentima domova zdravlja da bi se registracija uspješno okončala do kraja ove godine.

Jaćimović

Bivši direktor Doma zdravlja Brod Ignjo Jaćimović od marta ove godine je na bolovanju, rekli su u ovoj ustanovi. Sa Jaćimovićem juče nismo uspjeli da stupimo u kontakt.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.