Zatvorenik Boris Pajić: Napadnut sam nožem, a završio u samici

B. TEOFILOVIĆ/ N. TOMAŠEVIĆ
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Zatvorenik Boris Pajić: Napadnut sam nožem, a završio u samici

ZENICA - Svi zatvorenici u Kazneno-popravnom zavodu u Zenici, bez obzira na nacionalnu pripadnost, moraju da se pozdravljaju riječima - "selam alejkum".

Ovo je u telefonskom razgovoru za "Glas Srpske" rekao Boris Pajić, jedan od zatvorenika u ovom zatvoru.

- Hrvati, kao i mi Srbi, izdržavamo zatvorske kazne u vrlo teškim uslovima. U KPZ Zenici dugogodišnje kazne izdržava više od 900 muslimana, a Hrvata i Srba tek 20 - priča Pajić.

Dodaje da su Srbi i Hrvati izloženi nečuvenom maltretiranju stražara i drugog osoblja koje je zaposleno u zatvoru, kao i od samih osuđenika - Bošnjaka.

Pajić je, priča, više puta bio napadnut kuhinjskim nožem. Žalio se zatvorskom osoblju, ali umjesto da bude zaštićen, "zaradio" je samicu. On je istakao da ništa bolje ne prolaze ni drugi osuđenici, koji nisu islamske vjeroispovijesti.

Pajić je naglasio da Anti Paponji svakodnevno prikazuju video-kasetu na kojoj je snimljeno kako mudžahedini za vrijeme rata odsijecaju glave ljudima.

- Od takve torture ovaj zatvorenik je gotovo poludio. Osuđenik Nebojša Savić izboden je nožem na zatvorskoj kapiji. Zvonimir Čabraja je pretučen i takav ubačen u samicu, gdje je kasnije pronađen mrtav - tvrdi Pajić.

Pretučeni su, dodaje, i Predrag Mišković, Ivan Đaković dok je Đuro Dominković "izludio od maltretiranja".

Pajić je rekao da je njegovoj supruzi, koja živi u Zagrebu, prilikom jedne posjete stražar na glavnoj kapiji prijetio kako će, dok ona bude s njim u sobi za posjete, njen automobil biti zapaljen.

- Najteže prolaze osuđenici koji zbog navodnog kršenja pravila u zatvoru budu odvedeni u šesti paviljon. To je zatvor u zatvoru. Niko ne zna šta se dešava sa zatvorenicima koji budu dovedeni u taj dio zatvorskog kompleksa - ističe Pajić.

Naglasio je da su ti objekti za vrijeme proteklog rata služili za zatvaranje i mučenje Srba. Pajić je ispričao i slučaj kada su na Evropskom prvenstvu u fudbalu igrali Turska i Hrvatska.

- Svi Bošnjaci su slavili, a nas dvadesetak Hrvata i Srba natjerani smo da se "sklonimo" pod krevete - kazao je Pajić i dodao da je spreman javno da potvrdi ove navode kao i da kaže ko u zatvoru švercuje drogu, zbog čega mnogi Srbi i Hrvati ispaštaju.

 

Dragani Ševo nisu dali da posjeti muža na Petrovdan

Dragana Ševo, supruga Milana Ševe, koji u zeničkom KPD-u izdržava desetogodišnju kaznu, rekla je da joj zatvorsko osoblje 12. jula, na Petrovdan, nije dozvolilo da posjeti svog muža.

- Rečeno mi je da posjeta nije uredno prijavljena, iako sam to učinila nekoliko dana ranije - kaže Dragana Ševo. Tvrdi da je "vaspitač u zatvoru Avdo Tušić namjerno sa spiska izostavio njenog muža".

Spahić: Tuča ima, ali svi su ravnopravni

Direktor KPZ-a "Zenica" Nihad Spahić odbacio je optužbe da se zatvorenici Srbi i Hrvati u ovoj ustanovi različito tretiraju od Bošnjaka.

- Ovdje su svi ravnopravni i nikoga ne gledamo po vjeri i naciji. Tuča naravno ima, znate kakvi su to ljudi. Zatvorsko osoblje štiti sve zatvorenike jednako i prestupnike kažnjava bez obzira na vjeru - rekao je Spahić.

Komentarišući izjavu Dragane Ševo, da joj nisu dali ući u zatvor da posjeti muža, Spahić je istakao da niko ne može ući bez odobrenja i najave.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.