Foto: Ilustracija
BANjALUKA- Vlada Republike Srpske je na današnjoj sjednici u Banjaluci usvojila Akcioni plan usklađivanja propisa Srpske sa zahtjevima pojedinih odredaba ugovora o funkcionisanju EU, čime se, između ostalog, stvaraju pretpostavke za izvoz i uvoz proizvoda bez nepotrebnih tehničkih prepreka u trgovini.
Izrada tog akcionog plana je jedan od strateških ciljeva definisanih Strategijom infrastrukture kvaliteta proizvoda i usluga u Srpskoj za period 2019–2023. godine.
"To je obaveza procesa evropskih integracija navedena u Mišljenju Evropske komisije o zahtjevu BiH za članstvo u EU, pratećem Analitičkom izvještaju i posljednjem izvještaju o BiH za 2021. godinu", saopšteno je iz Biroa Vlade Srpske za odnose sa javnošću.
Usklađivanjem propisa Srpske sa zahtjevima članova 34-36. Ugovora o funkcionisanju EU stvaraju se, kako se navodi, pretpostavke za izvoz i uvoz proizvoda bez nepotrebnih tehničkih prepreka u trgovini, u skladu sa principima i pravilima jedinstvenog tržišta EU, Poglavlja jedan pravne tekovine EU i pravila Svjetske trgovinske organizacije.
Ovaj akcioni plan izradilo je Ministarstvo za evropske integracije i međunarodnu saradnju, u saradnji sa 11 republičkih organa uprave i Koordinacionim tijelom za infrastrukturu kvaliteta Srpske, uz korištenje iskustava Srbije i Crne Gore.
Aktivnosti su vođene u nekoliko faza, trajale su šest mjeseci, a analizirano je više od 1.250 važećih propisa Srpske koji se odnose na proizvodnju, distribuciju, trgovinu i upotrebu proizvoda /harmonizovano i neharmonizovano područje EU/, kao i ostali propisi koji spadaju u Poglavlje jedan prava EU.
Za ukupno 249 propisa utvrđeno je da imaju tehničke prepreke u trgovini i definisane su potrebne mjere za njihovo uklanjanje.
Akcioni plan obuhvata period od 2022. do 2027. godine, a svake godine vršiće se njegova revizija.
Plan čine uvodni dio i dva tabelarna pregleda.
"Tabela 1. je Lista propisa Srpske koji definišu tehničke i druge zahtjeve u vezi sa proizvodima sa stanovišta usklađivanja sa zahtjevima članova 34-36. Ugovora o funkcionisanju EU /harmonizovano i neharmonizovano područje/, dok je Tabela 2. Lista netehničkih propisa Srpske sa stanovišta usklađivanja sa zahtjevima članova 34-36. Ugovora o funkcionisanju EU“, navodi se u saopštenju Vlade.
Za realizaciju pojedinačnih mjera i aktivnosti na tom planu odgovorni su nadležni republički organi uprave, a Ministarstvo i Koordinaciono tijelo za infrastrukturu kvaliteta proizvoda i usluga Srpske za praćenje i koordinisanje provođenja akcionog plana, te godišnje izvještavanje Vlade Srpske.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.