Foto: Višković: Medicinski kiseonik na UKC RS ispravan
BANjALUKA - Takozvana afera kiseonik nije postojala, niti postoji. Analiza kiseonika koji je korišten u Univerzitetskom kliničkim centru Republike Srpske koju je uradila referentna ustanova pokazala je da je čistoća kiseonika na jednoj lokaciji sa koje je uzet uzorak 99,99, a na drugoj 99,92.
Minimalna čistoća mora da bude 99,5 što znači da je čistiji nego što propisi nalažu, rekao je predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković.
On je dodao i da je čistoća u bolnici Dr Mladen Stojanović u Prijedoru 99,96.
- Neki su očekivali da Srpska ostane bez kiseonika, ali to vam nećemo dozvoliti. I dalje se spinuje i laže
Jedini koji ima tzv. dozvolu je firma Meser. Ta firma je u martu dobila dozvolu, a ja pitam ko je do tada isporučivao kiseonik zdravstvenim ustanovama - rekao je Višković.
Za kvalitet lijekova u BiH, istakao je on, odgovorna je Agencija za lijekove BiH, a Vlada će u narednim danima podnijeti krivične prijave protiv svih onih koji su širili paniku, laži i klevete.
Konferenciji prisustvuje i ministar zdravlja i socijalne zaštite Alen Šeranić.
Uzorkovanje je obavljeno u UKC-u, na osnovu zaključka Vlade Republike Srpske.
Tehničko lice inostrane laboratorije, ovlaštene za ispitivanje kontrole kvaliteta, uzelo je 28. septembra uzorak iz centralne cisterne, koji je potom zapečaćen i otpremljen u ovlaštenu laboratoriju.
Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH je nakon inspekcijskog nadzora zabranila firmi "TGT tehnogas" iz Laktaša proizvodnju i promet medicinskog kiseonika.
Ova firma je UKC Srpske i druge bolnice u Srpskoj snabdijevala kiseonikom.
Generalni direktor UKC-a Vlado Đajić izjavio je juče da UKC ima samo još nekoliko tona kiseonika koji se koristi u liječenju pacijenata i da su zbog toga zdravstveni radnici i rodbina pacijenata veoma zabrinuti.
Agencija za lijekove BiH je odgovorna za kvalitet, ali ne radi svoj posao
Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković izjavio je danas da je Agencija za lijekove BiH odgovorna za kvalitet lijekova koji se nađu na tržištu BiH i Srpske, ali ta agencija ne radi svoj posao i svoj nerad i neodgovornost pokušava prebaciti na nekoga drugog.
Višković je upitao zašto analizu kiseonika nije uradila Agencija za lijekove kad je došla do saznanja da navodno nekvalifikovani isporučioci isporučuju industrijski kiseonik, koji ima čistoću manju od 99,5 pa do 80 odsto.
"Zašto ne radite svoj posao? Radite svoj posao", rekao je Višković danas na konferenciji za novinare u Banjaluci.
Ovdje se, dodao je on, pokazuje da su pacijenti u Srpskoj, koji su imali potrebu za tim, koristili medicinski kiseonik čistoće preko 99,9 odsto, ali da su vlasti u Srpskoj, na sramotu pojedinaca i nekih medija, nazivane zločincima, trovačima, kao da je ovo perid Drugog svjetskog rata, Gradine, Jasenovca.
Premijer Srpske je rekao da je naloženo svim bolnicama u Srpskoj da u narednih dan-dva putem referentne ustanove izvrše analizu kiseonika i da to putem resornog ministarstva podijele sa javnošću Srpske.
"Zašto Agencija prebacuje svoju odgovornost na direktore zdravstvenih ustanova, na Vladu, ministre i Srpsku? Ovim se još jednom pokazuje da je BiH samo opterećenje Srpskoj. Dozvolite mi da napravim Agenciju za lijekove Republike Srpske i problem će biti riješen u toku dana", rekao je Višković.
On je istakao da je onog momenta kad je dobio rezultate analize uzorka kiseonika održao konferenciju za medije i obavijestio građane Srpske.
Višković je rekao da očekuje da u toku dana ministar civilnih poslova u Savjetu ministara Ankica Gudeljeveć proglasi neustavnim pravilnik Agencije za lijekove iz 2018. godine i da ga stavi van snage.
"Imaju rok da to urade u toku dana", rekao je Višković.
Višković je istakao da je ranije poslat dopis Gudeljevićoj sa upitom zašto pravilnik Agencije za lijekove nije stavila van snage jer je neustavan i resorni minstar nikada nije dao saglasnost na njega.
"Prema zakonu, Ministarstvo civilnih poslova daje saglasnost na pravilnike koje donosi Agencija, koja je donijela sporni neustavni pravilnik 2018. godine. Republički sekretarijat za zakonodavstvo je još tada uputio dopis zbog neustavnosti pravilnika, jer ne može niži i organ sa jednog nivoa vlasti propisivati obavezu drugom nivou vlasti", rekao je Višković i napomenuo da sporni Pravilnik čak nisu donijeli ni u redovnoj proceduri, nego je to učinio tzv. Stručni savjet.
Višković je ukazao da je firma "Meser" dobila dozvolu, sa kojim se sada favorizuje na tržištvu BiH, u martu ove godine, te upitao direktora Agencije Aleksandra Zolaka i stručnjake u toj agenciji šta je onda bilo do marta.
"Jeste li vi za to odgovorni /Agencija/, jeste li vi trebali da to kontrolište ili Vlada, resorni ministar ili premijer. Ovdje je klasična zamjena teza. Ne radite svoj posao. Nemate laboratoriju. Niste radili uzorke. Prihvatate sertifikate proizvođača, a zašto onda ne prihvatite sertifikat koji je dostavila kompanija žTGT tehnogasž Laktaši od italijanskog žSolaž u kojem stoji da je kiseonik koji se isporučivao UKC-u čistoće 99,5 odsto. Zašto pravite različite aršine?
Čime ste vi dokazali da je zdravstveni sistem Srpske koristio tzv. industrijski kiseonik? Zašto niste sami uzeli uzorke i uradili u referentnim laboratorijama? Šta vam je cilj? Panika, lažna afera, prozivanje ljudi koji čine sve da zdravstveni sistem funkcioniše u punom kapacitetu i da pacijenti imaju kiseonik", rekao je Višković.
Višković je podsjetio i da je iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH rečeno da ima samo jedan tarifni broj za uvoz kiseonika u BiH i da nema medicinskog, industrijskog ili nekog trećeg.
On je rekao da će vlasti u Srpskoj u narednim danima djelovati i uraditi sve da budu obezbijeđene dovoljne količine kiseonika zdravstvenim ustanovama i da će Srpska imati dovoljne količine kiseonika čistoće koja odgovara medicinskom kiseoniku.
"I dalje spinujete i lažete građane Srpske u smislu da se proizvodi kiseonik u željezarama itd. Morate poznavati osnovne postulate tehnike i nauke da vidite da su svi proizvodni kapaciteti upravo skoncentrisani oko takvih proizvođačkih kapaciteta kako što su željezare", rekao je Višković.
On je naglasio da se kiseonik proizvodi u kompleksima željezara, u Jasenicama u Sloveniji, u Sisku u Hrvatskoj, Zenici u BiH i Smederevu u Srbiji. "Sol grupa" je vlasnik kisikane u Sisku i Jasenicama, a "Meser" je vlasnik u Zenici i Smederevu.
Višković je naveo da jedini koji prema spornom pravilniku Agencije za lijekove BiH ima takozvanu dozvolu je firma "Meser", koja u željezari Zenica radi tu proizvodnju.
On je istakao da ne želi da bude talac kompanije "Meser" koja ima monopol, jer su joj se obratili iz Srpske u pisanom formi sa upitom da li ona ima kapacitete da može snabdijevati medicinskim kiseonikom i zdravstvene ustanove u Srpskoj, ali da su iz te kompanije usmeno odgovorili da nemaju.
Višković je istakao da ne može biti napravljen ni interventni uvoz jer nema nijedna veledrogerija koja u ovom momentu ima odobrenje za prodaju medicinskog kiseonika.
"Očekivali ste da Srpska ostane bez kiseonika i time da se ugrozi zdravlje pacijenata. Nećete to dobiti i nećemo vam to omogućiti", rekao je Višković.
On je na kraju uputio, kako je rekao, ljudsko izvinjenje porodicama 12 roditelja beba koje su 1992. godine izgubile živote u Banjaluci upravo zbog kiseonika i upitao da li je neko htio da napravi slučaj kao taj 1992. godine.
"Nećete nam to napraviti 2021. godine! Učiniću sve kao čovjek da se sa ovom lažnom takozvanom aferom, koja se ovim i definititivno raskrinkava, borim. Imamo informacije i da se slične afere planiraju proizvesti u značajnom broju u Srpskoj. Borićemo se dokazima. Oni koji ne vjeruju, neka sami uzorkuju, nađu laboratorije. Pozivam da to učini i Agencija za lijekove, koja bi prema zakonima treba da uzorkuje svaku isporuku. Ne rade svoj posao", rekao je Višković.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.
Najnovije vijesti iz rubrike