Ustav neće rješavati EU i SAD

Ž. D.
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Ustav neće rješavati EU i SAD

SARAJEVO - Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik izjavio je juče u Sarajevu da je Ustav BiH stvar političkog dogovora i konsenzusa unutar BiH i poručio da ga neće rješavati ni NATO, ni Evropska unija, ni SAD.

- Nisam spreman da učestvujem u razgovorima o Ustavu ako vođstvo nad tim procesom ima NATO ili bilo ko iz EU i SAD - rekao je Dodik komentarišući izjavu generalnog sekretara NATO Jap de Hop Shefera da je za članstvo u Alijansi bitno da BiH sprovede reforme, uključujući i reformu Ustava.

Shefer se juče sastao sa najvišim zvaničnicima BiH i predstavnicima političkih partija.

Dodik je ocijenio da je funkcioner NATO "podlegao atmosferi iz Sarajeva i da se umjesto rješavanja problema koji su na dnevnom redu postavljaju neki novi zadaci".

- Mi i dalje podržavamo prijem BiH u NATO, ali taj proces bi išao brže bez ovakvih neopreznih političkih zahtjeva - rekao je Dodik i dodao da je bio iznenađen time da je tema razgovora lidera "prudske trojke" sa Sheferom bilo i pitanje ustavnih promjena u BiH i poručio da Ustav nije uslov ni za zatvaranje OHR-a, ni za EU, niti za NATO i da tako treba i da ostane.

Shefer je obećao dalju pomoć BiH u njenim nastojanjima ka punopravnom članstvu u NATO.

Lider SDA Sulejman Tihić je poslije sastanka sa Sheferom rekao da nisu ispunjeni uslovi za zatvaranje OHR-a i dodao da je članstvo u NATO sasvim logično vezano za ustavnu reformu.

Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Nikola Špirić istakao je tokom razgovora sa Sheferom da dosadašnji uspjesi sprovedenih reformi garantuju da BiH može da zakorači u sljedeću fazu saradnje sa ovom vojnom alijansom.

Incko

Visoki predstavnik u BiH Valentin Incko zahvalio je juče Sheferu na njegovim naporima i pažnji koju je tokom svog mandata posvećivao BiH, s obzirom na to da su evroatlantske integracije ključni prioritet za BiH i njene građane.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.