Foto: Uskoro smjena Nadzornog odbora “Elektroprenosa”
Kneževo - Nadzorni odbor “Elektroprenosa BiH” biće smjenjen jer nisu provedeni zaključci o deblokadi ove kompanije koje su usaglašeni između entiteta, odnosno akcionari još u februaru.
Zaključili su ovo premijeri Republike Srpske i FBiH Aleksandar Džombić i Nermin Nikšić na sastanku koji je u ponedjeljak uveče održan u motelu “Kanjon” u Kneževu.
Džombić je rekao da je dogovoreno da se sazove sjednica Skupštine akcionara “Elektroprenosa BiH” i da se vidi koji su zaključci, usvojeni na predhodnoj sjednici, provedeni.
- Nije ispoštovano baš sve onako kako smo naložili, a sjednica Skupštine akcionara je prilika da se upoznamo i u kojoj je fazi izbor novog menadžmenta kompanije, za koji je raspisan konkurs - istakao je Džombić i dodao da je realno da svako snosi odgovornost za svoje postupke.
- Jasni su zaključci dva akcionara, odnsno dva entiteta. Zašto to nije provedeno onako kako smo mi usvojili na skupštini, zašto je drugačije rađeno, zašto su krenuli drugim pravcima, imaćemo priliku da čujemo od predsjednika Nadzornog odbora i onda ćemo odlučiti šta treba preduzeti - kazao je Džombić i dodao da je dogovoreno i da se Savjetu ministara BiH uputi intervencija za izmjene i dopune Zakona o “Elektroprenosu BiH”, koje su između entiteta usaglašene još u martu i poslate Savjetu.
- Očekujem da će se to vrlo brzo naći u proceduri kako bi se u mjesec, dva moglo sve riješiti, jer od toga zavisi jedan dio dividende koju smo planirali u prihode, ali i uštede koje trebamo napraviti sa MMF-om - rekao je Džombić.
Nikšić je rekao da je “Elektroprenos BiH” još uvijek blokiran zbog neodgovorinih državnih službenika
- Očito su gospoda u “Elektroprenosu” mislili da se premijer Džombić i ja šalimo kada smo, kao akcionari, donijeli odluke. To nije tako i sada smo dogovorili da se u najkraćem roku održi Skupština akcionara na kojoj ćemo smijeniti Nadzorni odbor, jer nije ispoštovao odluke - rekao je Nikšić i dodao da će biti imenovati vrčioci dužnosti koji će dalje provesti proceduru imenovanja nove uprave ove kompanije.
Na pitanje mogu li se identifikovati državni službenici i članovi Nadzornog odbora koji su zablokirali proces realizacije zaključaka, Nikšić je rekao da će oni biti smjenjeni bez obzira ko su, kako se zovu i kojoj političkoj opciji pripadaju.
Premijeri su razgovarali i o zajedničkom projektu gradnje hidroelektrani na rijeci Ugar.
- Planirano je da to finansiramo tako što ćemo formirati zajedničko preduzeće sa učešćem entiteta sa po 50 odsto. Zadužićemo resorna ministarstva, formirati komisije koje će dati prijedloge u relativno kratkom roku - rekao je Džombić.
Nikšić je kazao da će se od resornih ministara i elektroprivreda traže podaci gdje je zastao ovaj projekat i kakva je njegova opravdanost.
- Ako se ocijeni da je ekonomski opravdan, tražićemo način da se to finansira, da se napravi zajednička firma u vlasništvu entiteta - kazao je Nikšić
U Kneževu je razgovarano i o aranžmanu sa MMF-om, te o problemima obućarskih firmi u RS i FBiH, a koji se tiču carinske politike za određene dijelove obuće koja treba da se uskladi sa carinama EU, kako bi se omogućilo da proizvođači obuće budu konkurentniji.
Sastanku u restoranu “Kanjon” je prisustvovao i potpredsjednik Vlade i ministar prosvjete i kulture RS Anton Kasipović.
Džombić je rekao da je sa Nikšićem razgovarao i o potrebi poravnjanja prihoda od indirektnih poreza Uprave za indirekno oporezivanje (UIO) BiH između entiteta.
- Potpuno razumijem da su oko 36 miliona maraka za 2010. i 2011. godinu za FBiH značajna sredstva, ali bitno je da postignemo sporazum i dogovorimo da se u nekom izvjesnom vremensku izvrši poravnjanje koje neće finansijski previše opteretiti FBiH. Premijer FBiH će tražiti od saradnika da još jednom naprave kalikulaciju i on nema ništa protiv da postignemo sporazum - istakao je Džombić i dodao da poravnjanje očekuju i predstavnici MMF-a, kako bi se moglo ići u kredibilne politike za sklapanje novog aranžmana.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.