Uhapšeni Behudin Husić osumnjičen da je 1996. godine masakrirao četvoricu Srba

GS
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Ilustracija

SARAJEVO - Behudin Husić iz Srebrenice, koji je uhapšen jutros u Špionici kod Srebrenika, osumnjičen je da je zajedno sa Ahmom Harbašem, Nedžadom Hasićem i Samirom Avdićem 2. maja 1996. godine na krajnje brutalan način, motivisani nacionalnom mržnjom i netrpeljivosti prema srpskom narodu, učestvovao u izvršenju ubistva četiri lica srpske nacionalnosti Đorša Petrovića, Modraković Nikole, Ristanović Momčila i Zekić Vlajka iz opštine Milići.

Srna saznaje da je osuđeni Husić svo vrijeme nakon zločina nesmetano boravio u porodičnoj kuću sa suprugom i djecom u mjestu Špionica, opština Srebrenik, gdje je radio kao građevinski radnik.

Navedenim licima je neposredno nakon izvršenja počinjenog krivičnog djela suđeno pred Okružnim sudom u Bijeljini, te je u toku 1996. godine donešena prvostepena presuda kojom su imenovana lica osuđena na kazne zatvora u trajanju od dvadeset godina, nakon čega se oni nalaze u bjekstvu.

Tim povodom Okružni sud u Bijeljini izdao je nalog o raspisivanju međunarodne potjernice za optuženim Hasićem, Harbašom, Husićem i Avdićem, te donio rješenje o određivanju pritvora za optužene.

Na osnovu međunarodne potjernice Okružnog suda Bijeljina, 2007. godine u SAD je lišen slobode Samir Avdić i isporučen u BiH, gdje je predat u nadležnost Okružnog suda u Bijeljini. U ponovljenom sudskom postupku on je pravosnažno osuđen na kaznu zatvora u trajanju od pet godina, a koju je odslužio u KPZ Bijeljina i KPZ Foča.

Ahmo Harbaš sa porodicom se nalazio u mjestu Lugano, Švajcarska. On je 2. decembra bio lišen slobode od švajcarskih bezbjednosnih službi, ali ekstradicija nije izvršena iz nepoznatih razloga.

U novembru 2020. policijski službenici Agencije za istrage i zaštitu BiH, lišili su slobode Nedžada Hasića, ali je on pušten na slobodu nakon sedam mjeseci provedenih u protvoru.

Žrtve njihovog krvavog pira kobnog dana nalazile su se u šumi nadomak Milića, gdje su spremali građu za pokrivanje kuće Vlajka Zekića, kada su na njih, kako se sumnja, naišli Husić i ostali, koji su u tome periodu naoružani hodali u okolini Srebrenice i Milića, iako se rat već odavno završio.

U samom činu ubistva izvršioci su uz upotrebu motorne testere nad žrtvama počinili masakr, na način da su žrtvama sjekli ruke, noge i glave odvajali od tijela, da bi na kraju tijela spalili.

Husić je uhapšen prema nalogu Okružnog suda u Bijeljini, a na osnovu međunarodne potjernice koja je izdata za krivično djelo ubistvo  dok je na benzinskoj pumpi pio kafu i sproveden je u prostorije SIPA u Tuzlu. Pretresen je i njegovg stan.

Nakon kriminalističke obrade, uhapšeni će biti predat nadležnom sudu.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.