U Kuvajt otputovala i ministarka Amina

Vedrana Kulaga
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: U Kuvajt otputovala i ministarka Amina

Banjaluka - Službe Parlamentarne skupštine BiH zabilježile su ove godine više od deset službenih putovanja parlamentaraca, od Austrije preko Francuske do Ugande na raznim debatama i samitima, a često zvaničnici BiH na put vode i svoje supružnike.

Da praksa “praćenja” supružnika na putovanjima nije strana političarima pokazao je najnovijim primjerom ministar inostranih poslova BiH Zlatko Lagumdžija, sa kojim je u zvaničnu posjetu Kuvajtu otputovala i supruga Amina.

Iako se ime “gospođe ministarke” nije našlo na službenom protokolu delegacije BiH koju predvodi Lagumdžija, ona je bila u sastavu delegacije tokom cijele posjete Kuvajtu, osim na zvaničnim sastancima.

Nije poznato ko je platio troškove putovanja Amine Lagumdžija u Kuvajt - budžet BiH ili budžet porodice Lagumdžija.

Lagumdžija je kao lider opozicije ranije kritikovao ministra energetike FBiH u bivšoj vladi, jer je u njegovoj pratnji na sva službena putovanja putovala supruga Sabina.

Godišnje se na nivou BiH troše milioni maraka na putovanja zvaničnika, a stanovnici BiH slabo osjete korist od toga.

Delegacija Parlamenta BiH u Parlamentarnoj skupštini NATO-a nedavno je učestvovala na seminaru u Marselju i razgovarala o bezbjednosnim izazovima u zemljama Srednjeg istoka i Sjeverne Afrike poslije “Arapskog proljeća”.

Članovi delegacije Parlamenta BiH u Interparlamentarnoj uniji posjetili su početkom aprila kliniku u Kampali u Ugandi i vidjeli kako se liječe oboljeli od AIDS-a.

Parlamentarci su nedavno putovali i u Tursku, posjetili su OEBS u Beču i razgovarali o prekograničnoj saradnji u jugoistočnoj Evropi, zatim Tiranu, pa Rumuniju.

Članovi Kolegijuma Doma naroda bili su u Parizu na susretu Udruženja evropskih senata.

Da se putovanja moraju racionalizovati upozorila je nedavno i Komisija za spoljnu i trgovinsku politiku Doma naroda Parlamenta BiH i usvojila zaključak kojim se sugeriše racionalizacija putovanja parlamentaraca.

Preporučeno je i da putovanja budu usklađena sa platformom spoljnotrgovinskog djelovanja BiH i da se prioritet daje međunarodnim aktivnostima u vezi sa evropskim integracijama.

Tokom 2010. godine više od 18 miliona maraka potrošeno je na putovanja parlamentaraca, a za putne troškove u prvih šest mjeseci prošle godine potrošili su 101.000 maraka.

Sven Alkalaj

Alkalaj je za vrijeme svog mandata, zajedno sa saradnicima, trošio milione maraka za putovanja u egzotične zemlje, od kojih BiH nije imala nikakve koristi. Alkalaj je, kao veliki obožavalac teniskih partija, o trošku zemlje putovao u London na finale Vimbldona, a znao je da se “slučajno” nađe i na ostalim teniskim turnirima. Tako je krajem januara prošle godine osmodnevnu posjetu Australiji i Novom Zelandu iskoristio da prisustvuje finalu Australijen opena o trošku poreskih obveznika BiH.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.