Foto: U Banjaluci danas sjednica Narodne skupštine i miting: Srpska neće pristati na samoukidanje
BANjALUKA - Veliki miting podrške za predsjednika, za Srpsku i za institucije počinje danas u Banjaluci ispred Narodne skupštine, koja ulazi u režim stalnog zasjedanja, dan uoči izricanja presude Miloradu Dodiku u svojstvu predsjednika Republike i Milošu Lukiću koji je na čelu republičkog "Službenog glasnika" zbog nepoštivanja odluka koje je nametnuo Kristijan Šmit.
Presuda će biti izrečena sutra u Sudu BiH u kojem je i vođen proces, a Dodik je već potvrdio da neće ići u Sarajevo nego da će odluku sudija da dočeka u Banjaluci, pozivajući istovremeno narod da dođe na miting i podrži tako instituciju predsjednika Republike. Poziv je stigao i iz Vlade. Građani su pozvani na veliki miting podrške danas u 16 i u srijedu u 13 časova.
Iz stranaka koje čine republičku vlast upozoravaju da čekaju presudu koja se tiče institucija Republike Srpske, podsjećajući da su Dodik i Lukić optuženi zbog Šmita kojeg Srpska ne priznaje za visokog predstavnika, jer nije ispoštovana procedura u Savjetu bezbjednosti UN prilikom imenovanja.
S druge strane, to mišljenje ne dijele u opozicionim redovima u kojima, a na osnovu datih izjava, nema zajedničkog stava kako bi se trebalo ponašati u aktuelnoj situaciju. Iz SDS-a su odbacili i poziv na sastanak koji je uputio Dodik, smatrajući da bi on u ovom momentu trebalo da podnese ostavku i tako spasi što se spasiti može, ali navode da će učestvovati u radu Skupštine usljed presude.
Podrške nema ni u redovima Liste za pravdu i red Nebojše Vukanovića, a šaroliko je u PDP-u. Dok lider partije i gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković kaže da će biti na mitingu, šef Kluba PDP-a u republičkom parlamentu Igor Crnadak poziva na bojkot mitinga.
Međutim, sudeći prema objavama u medijima i na društvenim mrežama u Banjaluci bi danas moglo da se okupi na hiljade ljudi iz svih krajeva Srpske, a sat nakon početka mitinga planiran je početak posebne sjednice Narodne skupštine.
Kolegijum je juče na telefonskoj sjednici odlučio da će 17. posebna sjednica, na zahtjev Vlade Srpske, početi danas u 17 časova. Prethodno je Vlada juče, na 15. posebnoj sjednici, usvojila Informaciju o rušenju Ustava, mjerama i zadacima sa ciljem zaštite Ustava BiH i uputila je na razmatranje Narodnoj skupštini Srpske.
- Suđenje predsjedniku Srpske i direktoru "Službenog glasnika Srpske" nije suđenje Miloradu Dodiku i Milošu Lukiću, nego suđenje Srpskoj, njenim institucijama i njenoj ustavnoj poziciji u BiH, sa namjerom da se Republika Srpska u potpunosti razvlasti i oslabi do nivoa na kome bi njeno postojanje izgubilo svaki smisao, a time i slovo Dejtonskog sporazuma. Sve je ovo dovelo do destabilizovanja dejtonske BiH čiji se ne samo napredak, već i opstanak na ovaj način dovode u pitanje i to od onih koji se navodno zalažu za snažnu i nezavisnu BiH - ističu iz Vlade Srpske.
Iz Vlade Srpske napominju da "Republika Srpska, koja se neprekidno zalaže za mir i stabilnost, kao jedan od dva entiteta koji čine BiH, potvrđuje svoju punu posvećenost Dejtonskom mirovnom sporazumu, uključujući Ustav BiH, kao i nastavku napretka BiH na putu regionalnih i evropskih integracija".
- Srpska u potpunosti poštuje suverenitet, teritorijalni integritet i ustavni poredak BiH i insistira na poštovanju i sprovođenju slova Dejtona. Ukoliko pravno nasilje nad Srpskom ne prestane te ne bude političke volje i međunarodne podrške da se BiH vrati na osnove i transformiše u državu u kojoj se poštuju Dejtonski ustav i zakoni, Srpska je dužna bez odlaganja preduzeti mjere sa ciljem zaštite svoje dejtonske pozicije kroz isključivo politička i pravna sredstva - naglašavaju iz Vlade Srpske.
Povodom približavanja datumu presude oglasili su se zvaničnici Srpske i Srbije. Nekadašnji predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH Milan Tegeltija poručio je da je sudbina BiH u rukama sudije Suda BiH Sene Uzunović, a da će sve poslije toga biti posljedice.
Ne treba, kaže, potcijeniti posljedice eventualne osuđujuće presude i da Srpska neće dopustiti nedemokratsko uklanjanje demokratski izabranog predsjednika.
- Moraš biti dobro glup da ne vidiš da političko Sarajevo nije bilo u goroj poziciji u svijetu nego danas i da opstanak BiH nije bio na staklenijim nogama nego danas. Na potezu je Sena Uzunović - kaže Tegeltija.
Dekan Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Banjaluci Ranka Perić Romić ocijenila je da je BiH pred prekretnicom, uz opasku da Srpska ne može prihvatiti bilo kakvu presudu i da mora jasno odgovoriti na napad na najvažniju instituciju.
- Do ovoga uopšte nije trebalo ni doći - rekla je Perić Romić.
Predsjedavajući Srpskog kluba u Predstavničkom domu Parlamenta BiH Milan Petković je upitao ko će sutra prihvatiti funkciju ministra, predsjednika i direktora, ako osude direktora institucije i predsjednika Republike.
Senator Republike Srpske Dušanka Majkić je izjavila da je predsjednik Republike simbol odbrane institucija Srpske, Ustava i srpskog naroda, dok je poslanik pokreta "Mi - snaga naroda" u Skupštini Republike Srbije Aleksandar Pavić ocijenio da je suđenje od početka nova verzija Haškog tribunala, po principu "kadija te tuži, kadija ti sudi".
- Republika Srpska uopšte nije dužna da se povinuje jednoj takvoj presudi zato što bi time pristala na svoje samoukidanje - smatra Pavić.
Dodik je, naime, optužen jer je, u skladu sa ustavnim procedurama, potpisao ukaze o stupanju na snagu zakona koje je ranije usvojila Narodna skupština o neobjavljivanju odluka visokog predstavnika i neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH, a koje je Šmit potom, svojim odlukama, poništio, dok se Lukić tereti jer je Dodikov ukaz, a time i zakone, objavio u "Službenom glasniku" čime su zvanično i stupili na snagu.
Tužilaštvo BiH zatražilo je da Dodik i Lukić budu kažnjeni kaznom zatvora koja je bliža maksimalnoj, nego minimalnoj za ovo krivično djelo te da im na deset godina bude zabranjeno političko djelovanje.
Vanredna sjednica Predsjedništva republičke Boračke organizacije juče je održana u Banjaluci, a po završetku je podvučeno da oni stoje iza Srpske, njenih institucija i Ustava Republike Srpske. Taj stav se, kako je naglasio prvi čovjek BORS-a, nije mijenjao od 1996. godine do danas.
- Na sjednici Narodne skupštine ili na mitingu borci će tražiti odgovor na pitanje da li će u narednom periodu prednost imati Ustav Srpske ili odluke visokog predstavnika. Ako prednost ima Ustav, moraće postojati agenda i strategija kako i na koji način da se zaštiti Republika Srpska od nepravde visokog predstavnika i Suda BiH - poručio je Ostojić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.