Foto: Tuzla: Vehabije održale javnu tribinu
Tuzla - U Hotelu Tuzla sinoć je održana javna tribina pod nazivom „Savršenstvo šerijata – pogubnost demokratije” čiji su uvodničari lideri vehabijskog pokreta Bilal Bosnić i Nusret Imamović, javlja RTRS.
Iako je u javnosti prehodnih dana izneseno niz negativnih rekacija građana na propagiranje ovakvih retrogradnih ideja, skup nije zabranjen.
Građani Tuzle na najavljivljenom protestnom skupu koji je održan istovremeno kad i vehabijska javna tribina nisu se okupili u većem broju.
Nusret Imamović i Bilal Bosnić lideri vehabijskih zajednica u Gornjoj Maoči, odnosno Bužimu, koju su ranijih godina hapšeni i saslušavani zbog terorističkog djelovanja i podstrekavanja na terorizam, ali nisu i sankcionisani imali su sinoć priliku da svoje ideje prenesu sljedbenicima u centru Tuzle.
Javna tribina o navodnim prednostima šerijata u odnosu na demokratiju održana je u prepunoj kristalnoj dvorani hotela Tuzla, gdje se okupilo oko 500 muslimana.
Šta je cilj ovog skupa nismo uspjeli saznati jer predstavnici organizatora, nevladine organizacije Riznica dobra, nisu željeli davati izjave za RTRS.
Policija Tuzlanskog kantona potvrdila je da je skup najavljen i odobren.
Prema riječima portparola MUP-a kantona Tuzla Izudina Šarića tribina je mogla biti zabranjena samo u slučaju da postoji izričita sudska zabrana javnog istupanja uvodničara ili organizatora.
Ni u hotelu Tuzla koji je ugostio vehabiste nisu vidjeli ništa sporno u organizovanju javne tribine o šerijatu.
Reagovala je mada ne preglasno javnost Tuzle.
Istovremeno sa javnom tribinom ispred hotela Tuzla okupilo se stotinjak mladih ljudi sa parolama „Za sekularnu BIH”.
Selma Kešetović, organizatorka protesta rekla je da je skup organizovan putem interneta, bez podrške ijedne političke partije ili nevladine organizacije.
Komentarišući tribinu vehabista Vehid Šehić, predsjednik Foruma građana Tuzle je istakao da su poruke ove vrste protivustavne i narušavaju temeljne vrijednosti bosansko-hercegovačkog društva.
Za vrijeme trajanja javne tribine na kojoj su govorili Nusret Imamović i Bilal Bosnić hotel Tuzla obezbjeđivali su pripadnici policije Tuzlanskog kantona kao i drugih policijskih agencija.
Iako je skup bio najavljen i izazvao pažnju javnosti nije bilo prevelikog interesovanja medija za ovaj događaj.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.