Turska ambasada u BiH:Potezi Holandije suprotni demokratiji

Srna
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Turska ambasada u BiH:Potezi Holandije suprotni demokratiji

Sarajevo - Ambasada Turske u BiH saopštila je danas da su potezi koji su bili usmjereni ka sprečavanju turskih zvaničnika da se sretnu sa pripadnicima svoje zajednice i diplomatskim predstavnicima u Holandiji suprotni demokratiji i ljudskim pravima.

"Potezi usmjereni protiv šefa turske diplomatije Mevluta Čavušoglua i ministra za pitanja porodice Fatme Betul Sajan Kaju suprotni su temeljnim slobodama, kao i osnovnim principima međunarodnog prava i diplomatskoj praksi", navedeno je u saopštenju.


Iz Ambasade su poručili da "ovakav tretman, kojem su bez bilo kakve osnove izloženi zvaničnici Turske koji posjeduju diplomatski imunitet", te opstrukcije prema turskim radnicima ambasade i konzulata u Holandiji, predstavljaju najteže kršenje Bečke konvencije o diplomatskim i konzularnim odnosima.

Holandija je juče zabranila slijetanje aviona šefa turske diplomatije Mevluta Čavušoglua i spriječila ministra za pitanja porodice Fatmu Betul Sajan Kaju da uđe u konzulat u Roterdam.

U protekloj sedmici, nekoliko evropskih država spriječilo je turske političare da održe mitinge među svojim sunarodnicima.

Državljani Turske protestovali ispred ambasade Holandije

Ispred Ambasade Holandije u Sarajevu danas se okupila grupa građana, uglavnom državljana Turske, koji su protestovali zbog odnosa Holandije prema turskim zvaničnicima.

Državljani Turske su okupljanjem izrazili nezadovoljstvo zbog, kako su naveli, sramnog postupanja prema ministru Turske za pitanja porodice Fatmi Betul Sajan Kaju kojoj nije dozvoljeno da uđe u konzulat Turske u Roterdamu, javlja portal "Kliks".

Ambasador Turske u BiH Haldun Koč rekao je da su se državljani Turske okupili u Sarajevu kako bi pokazali jedinstvo svoje zemlje.

"Turski i holandski narod uvijek su živjeli u prijateljstvu i miru. Tako će biti i u budućnosti, ali odluke holandskih vlasti su suprotne međunarodnom pravu i demokratiji", rekao je Koč, prenose federalni mediji.

Holandija je juče zabranila slijetanje aviona šefa turske diplomatije Mevluta Čavušoglua i spriječila ministra za pitanja porodice Fatmu Betul Sajan Kaju da uđe u konzulat u Roterdam.

Holandska policija ispratila je ministra za porodična pitanja nakon što su je spriječili da se obrati okupljenim pristalicama turskog predsjednika Redžepa Tajipa Erdogana u Roterdamu.

Holandska policija razbila je jutros demonstracije ispred turskog konzulata u Roterdamu. Demonstranti su se okupili kako bi iskazali podršku turskim vlastima nakon što je ministrima zabranjeno da vode kampanju za referendum o proširenju predsjedničkih ovlaštenja 16. aprila.

U protekloj sedmici, nekoliko evropskih država spriječilo je turske političare da održe mitinge među svojim sunarodnicima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.