Foto: Tribina: Tramp bi mogao da podrži veću samostalnost Srpske
BEOGRAD - Novoizabrani predsjednik SAD Donald Tramp neće u BiH nastaviti politiku dvostrukih standarda Džozefa Bajdena i moguće je da će podržati veću samostalnost Republike Srpske unutar BiH, ocijenio je šef Predstavništva Republike Srpske u Srbiji Mlađen Cicović.
Cicović je na tribini "Srpska poslije pobjede Trampa" u Beogradu rekao da se može očekivati da će Trampova administracija biti sklonija pragmatičnim i ekonomskim odnosima sa Republikom Srpskom, izbjegavajući dublje političko miješanje u njene institucije, osim u slučaju većih kriznih situacija.
Takav stav Trampove administracije vjerovatno bi, smatra Cicović, donio i promjenu odnosa EU prema Republici Srpskoj.
"Jedno je sigurno, Tramp u BiH neće nastaviti Bajdenovu politiku dvostrukih standarda i stalno i uporno okrivljavanje Srba za sve što takva politika loše i nakaradno proizvede, ali je malo vjerovatno da bi podržao izdvajanje Republike Srpske iz BiH", ocijenio je Cicović.
On smatra da je vjerovatnije da će Tramp pomagati ekonomskom napretku i ustanovljenju stabilnog statusa Republike Srpske u okviru BiH, kao i da je moguće da će podržati i veću samostalnost Republike Srpske unutar BiH.
"Dakle, iako bi rezultat američkih izbora mogao donijeti političke promjene koje će u nekoj mjeri oblikovati odnose između SAD i Republike Srpske, sudbina i napredak naše republike u najvećoj mjeri zavisi od nas samih, od naše unutrašnje snage, odlučnosti i jedinstva", naveo je Cicović.
Bivši ministar spoljnih poslova SRJ Vladislav Jovanović ocijenio je da treba očekivati povoljnije vjetrove čim Tramp stupi na dužnost predsjednika SAD, ali ne momentalno, pa čak ne "i sa srednjim trajanjem, pri čemu će neki biti i sa dužim", te da se treba shodno tome postaviti.
Jovanović kaže da Republika Srspka treba da se postavi u poziciju da ne bude optuživana za želju da izađe iz BiH i da izbjegava "da je hvataju na proceduri", da ne bude ona ta koja će im dati priliku da je sumnjiče za probleme, već da za razaranje Dejtonskog sporazuma objasni da se radi o namjernom nastojanju da se Republika Srpska istisne iz njenog položaja.
"Treba objašnjavati da je cilj destrukcije Dejtonskog sporazuma potpuno istitsnuti Republiku Srpsku iz njenog legitimnog i legalnog položaja", kaže Jovanović.
On smatra da ne treba očekivati odmah pozitivne rezultate Trampove adminstracije.
"Bilo bi dobro da i Trampu priđemo sa očekivanjima, ali ne sa `darovima` koji će brzo doći. On će morati kada bude regulisao odnose prema glavnim ratištima i silama da se osvrne i na lokalne probleme u šta i mi spadamo", rekao je Jovanović.
On smatra da će tada i međunarodni odnosi koji su sada antagonizirani, "možda pri kraju Trampove vladavine" da se normalizuje, a u sistemu novih međunarodnih odnosa će i interesi drugih na Balkanu da budu vidljiviji, a ne samo EU i Amerike.
"U tom smislu će i perspektiva za pozitivnije rešavanje i položaja i prava Republike Srpske, a i Srbije i Kosova i Metohije, da bude lakše postavljeno i sa izgledima da bude principijelnije rešavano nego dosad", ocijenio je Jovanović.
U radu tribine učestvuju i bišvi diplomata Darko Tanasković, profesor emeritus Nenad Kecmanović, politikolog Aleksandar Pavić, profesor geopolitike Srđan Perišić, naučni saradnik Instituta za političke studije Milomir Stepić i istoričar Nebojša Malić.
Skup su organizovali informativno-političiki portali "Sve o Srpskoj" i "Fakti", uz podršku Predstavništva Republike Srpske u Srbiji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.