Tri srpska mjesta u FBiH popunili SDP, SDA i HSP

Svjetlana Tadić
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Tri srpska mjesta u FBiH popunili SDP, SDA i HSP

BANjALUKA - Iako potpisnici platforme u FBiH negiraju da su predvidjeli raspodjelu ključnih pozicija u ovom entitetu, drugačije pokazuje aneks Sporazuma o raspodjeli pozicija u izvršnoj vlasti Federacije BiH u kojem piše da SDP dobija devet pozicija, SDA sedam, HSP četiri, "Radom za boljitak" četiri, te da ove stranke treba da popune i srpska mjesta.

Aneksom VI Sporazuma o raspodjeli pozicija u izvršnoj vlasti Federacije BiH tačno je definisana podjela radnih mjesta u Komisiji za vrijednosne papire FBiH, Federalnoj novinskoj agenciji (FENA), "Autocestama FBiH" i "Federalnim cestama". Ovaj aneks juče je objavio portal "vijesti.ba".

Sporazum su 29. juna 2011. godine potpisali lideri SDP-a Zlatko Lagumdžija, HSP-a Zvonko Jurišić, SDA Sulejman Tihić i stranke "Radom za boljitak" Mladen Ivanković.

U njemu piše da Srbi treba da budu imenovani na tri pozicije i to jedan član Upravnog odbora agencije Fena, koga će imenovati stranka "Radom za boljitak", jedan član NO "Federalnih cesta", koga će imenovati SDP i glavni i odgovorni urednik agencije Fena koga će birati SDA.

U Sporazumu stoji da bi direktor Komisije za vrijednosne papire FBiH trebalo da bude Bošnjak iz SDP-a, a SDP je dobila i hrvatsko mjesto predsjednika Upravnog odbora agencije Fena, te bošnjačko mjesto direktora ove novinske agencije.

Bošnjačko mjesto zamjenika glavnog i odgovornog urednika agencije Fena takođe popunjava SDP, kao i direktorsku poziciju u "Autocestama FBiH". U ovoj instituciji SDP-ov Bošnjak biće i na poziciji izvršnog direktora za upravljanje i održavanje.

U "Federalnim cestama" SDP bi trebalo da ima Bošnjaka i Srbina iz svojih redova i u Nadzornom odboru, te Bošnjaka na mjestu izvršnog direktora za finansijske i pravne poslove.

SDA, prema Sporazumu, trebalo bi da dobije sedam pozicija u ovim institucijama. Ova stranka bi iz svojih redova trebalo da imenuje Bošnjake na mjesta člana Komisije za vrijednosne papire, člana UO i izvršnog direktora Fene, izvršnog direktora za projektovanje i gradnju u "Autocestama FBiH", te predsjednika NO i izvršnog direktora za tehničke poslove "Federalnih cesta".

Zanimljivo je da će Srbin iz SDA biti imenovan na mjesto glavnog i odgovornog urednika Novinske agencije Fena.

Delegat srpskog naroda u Domu naroda FBiH Slaviša Mihajlović rekao je "Glasu Srpske" da je ovaj sporazum samo nastavak politike koja se vodi u FBiH.

- Evidentno je da tu politiku predvodi SDP sa Zlatkom Lagumdžijom na čelu, a stranke platforme samo prate njegovu inicijativu - rekao je Mihajlović.

Dodao je da se mjesta direktora i članova UO i NO dijele po stranačkoj liniji, a gdje god se zadovoljava konstitutivnost naroda, to se radi na način što Srbe i Hrvate predstavljaju ljudi koji nisu legitimni predstavnici.

- Činjenica je da se i sada, pored svih dosadašnjih grubih kršenja odredaba konstitutivnosti, nastavlja politika koja na dugoročnom planu konstantno tjera Srbe iz FBiH i pravi od njih manjinu - naglasio je Mihajlović.

Dodao je da je u Domu naroda FBiH, u kojem bi trebalo da se brani konstitutivnost, vrh ledenog brijega.

- Dok god Srbi ne budu imali toliko snage da izaberu svoje legitimne predstavnike, ne možemo u Domu naroda da očekujemo jaču i zvaničniju inicijativu zaštite vitalnog nacionalnog interesa i zaštite Srba kao naroda - kazao je Mihajlović.

ANT. HSP i RzB

HSP prema Sporazumu dobija hrvatskog člana UO i zamjenika direktora Fene. U "Autocestama" HSP imenuje Hrvata na mjesto predsjednika NO, te izvršnog direktora za pravne poslove.

Stranka "Radom za boljitak" imenuje srpskog člana UO i Hrvata za pomoćnika glavnog i odgovornog urednika Fene. Mjesto Hrvata na poziciji izvršnog direktora za finansijsko-ekonomske poslove u "Autocestama" takođe će pripasti RzB, dok je predviđeno da daju i svog Hrvata za direktora "Federalnih cesta". HSP i RzB će zajedno morati da predlože jednog kandidata za hrvatskog člana Komisije za vrijednosne papire.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.