Foto: Traže od Srbije sporazum o povlačenju JNA
BANjALUKA - Republički centar za istraživanje ratnih zločina Republike Srpske poslao je dopis Ministarstvu odbrane Srbije u kojem traži od te institucije da pronađe Sporazum o mirnom povlačenju JNA iz BiH.
Rekao je to "Glasu Srpske" direktor Republičkog centra Janko Velimirović i naglasio da su, iako Bošnjaci tvrde da taj dokument ne postoji, sporazum potpisali tadašnji predsjednik RBiH Alija Izetbegović i načelnik Generalštaba JNA general Blagoje Adžić u Skoplju 26. aprila 1992. godine.
- Nadamo se da će, s obzirom na to da postoje propisi o zaštiti dokumenata, taj dokument biti pronađen. Osim toga, očekujemo da će Srbija dostaviti i ostale dokumente u vezi sa slučajevima "Ganić" i "Dobrovoljačka", ako su u njenom posjedu - kaže Velimirović.
Republički centar za istraživanje ratnih zločina RS predao je krajem avgusta Okružnom tužilaštvu Istočno Sarajevo novu dokumentaciju o slučajevima "Dobrovoljačka" i "Ganić", koja pruža nove dokaze o zločinima počinjenim nad vojnicima bivše JNA u Sarajevu. Ti dokazi su, navodi Velimirović, proslijeđeni Tužilaštvu BiH.
U dokazima se, između ostalog, nalaze izjave stotina svjedoka, naređenje MUP-a RBiH od 29. aprila 1992. godine o sprovođenju odluke tadašnjeg Predsjedništva RBiH i snimci koji prikazuju ulogu člana ratnog Predsjedništva RBiH Ejupa Ganića u ratnim zločinima. Među dokumentima nalazi se i naređenje MUP-a BiH od 29. aprila 1992. godine o sprovođenju odluke tadašnjeg Predsjedništva RBiH, za koje je ranije zamjenik direktora Republičkog centra Cvjetko Savić rekao da jasno govori da su MUP, Teritorijalna odbrana (TO) i tadašnja Armija RBiH bili neprijateljski raspoloženi prema bivšoj JNA, iako su postojali dogovori o mirnom povlačenju vojske.
U Tužilaštvu BiH juče nisu odgovarali na pozive "Glasa".
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.
Najnovije vijesti iz rubrike