Foto: Tanasković: Teško da će biti senzacionalnog otkrića o Stepincu nakon otvaranja vatikanskih arhiva
BEOGRAD - Bivši ambasador SR Jugoslavije u Vatikanu Darko Tanasković ocijenio je da je predstojeće otvaranje vatikanskih arhiva iz perioda pontifikata pape Pija Dvanaestog događaj od velikog i višestrukog značaja, ali sumnja da će donijeti neko senzacionalno otkriće koje bi uticalo na proces kanonizacije hrvatskog kardinala Alojzija Stepinca.
- Premda se ne mogu smatrati stručnjakom za oblast o kojoj razgovaramo, verujem da će skidanje embarga sa ogromne arhivske građe za period pre, tokom i posle Drugog svetskog rata sigurno doneti nova saznanja o politici Vatikana prema događajima na jugoslovenskom prostoru, posebno komunikaciji sa NDH i zbivanjima u ovoj satelitskoj nacističkoj državi, a to znači i prema realizovanju genocidnog projekta uništenja srpskog naroda - kaže Tanasković.
Tanasković je istakao da pripreme, koje su trajale 15 godina, govore o obimu i ozbiljnosti, odnosno predostrožnosti sa kojom se u Vatikanu pristupilo otvaranju arhiva za period pontifikata pape Pija Dvanaestog od 1939. do 1958. godine.
On je dodao da se radilo o drugom po dužini pontifikatu u novijoj istoriji poslije pontifikata Jovana Pavla Drugog, a "svakako najkontroverznijem s obzirom na burna i prekretna vremena u kojima se odvijao".
Tanasković je naveo da se od pristupa predstavnika naučne javnosti tom sređenom i, velikim dijelom digitalizovanom obilju raznorodne arhivske građe, mnogo očekuje, i to u vezi sa rasvjetljavanjem ukupne vatikanske politike jednog doba.
- Najveću pažnju privlači, naravno, pitanje koliko će nove svetlosti, i kakvu svetlost, uvid u tu arhivsku građu omogućiti u vezi sa spornim pitanjem odnosa pape Pija Dvanaestog prema nacizmu i njegovim navodnim ćutanjem pred užasom Holokausta - rekao je Tanasković.
On je dodao kako očekuje da će biti dodatno osvijetljen i slučaj hrvatskog nadbiskupa Alojzija Stepinca s obzirom na to da je on "usrdno išao stazom Pija Dvanaestog" i primao instrukcije iz Vatikana.
Tanasković je napomenuo i da "dobre vijesti" očekuju i zagovornici Stepinčene kanonizacije i njeni protivnici.
- Treba sačekati i videti. Ipak, sumnjam da će iz koverti i fascikli novootvorenih arhiva doći neko senzacionalno otkriće koje bi bitno uticalo na istorijsku ocenu ili ocene delovanja kardinala Stepinca i na proces njegove kanonizacije - dodao je Tanasković.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.