Foto: Svijeće za Bajdena
BANjA LUKA - U organizaciji BORS-a juče je u pet do dvanaest u svim opštinama Srpske organizovano paljenje svijeća hrišćanima pravoslavne ispovijesti koji su stradali u proteklom ratu na području BiH i bivše Jugoslavije.
Paljenjem svijeća oni su pokušali da potpredsjedniku SAD Džozefu Bajdenu skrenu pažnju na to da na ovim prostorima nisu stradali samo muslimani, već i hrišćani.
Predsjednik Boračke organizacije RS Pantelija Ćurguz rekao je da je diskriminacija u BiH najviše izražena u procesuiranju odgovornih za ratne zločine.
Predsjednik Boračke organizacije Banja Luka Goran Rogić rekao je da je "Džozef Bajden jedan od sukrivaca za bombardovanje Republike Srpske i Srbije", a smjernice koje dolaze iz Amerike ne idu u prilog pravdi jer unitarizacija za koju se zalažu nije dobro došla.
Predstavnici Boračke organizacije opštine Prnjavor i Udruženja porodica poginulih, zarobljenih i nestalih boraca VRS zapalili su juče u podne 626 svijeća u Spomen-hramu na Vučijaku.
U Prijedoru svijeće su zapaljene ispred Spomen-obilježja "Za krst časni", a prema riječima člana Predsjedništva BORS-a Zorana Predojevića borci na ovaj način žele da upozore američku administraciju na dvostruke standarde prema događanjima u građanskom ratu u BiH.
U Rogatici je upaljeno 200 svijeća ispred spomen-sobe koja čuva uspomenu na 284 poginula borca u proteklom ratu.
Velike grupe građana stigle su juče u porte crkava u Skelanima i Srebrenici gdje su paljene svijeće i položeno cvijeće za sve srpske žrtve ovog kraja, zbog favorizovanja bošnjačkih i minimalizovanja srpskih žrtava.
Svijeće su upaljene i u Kotor Varošu. Milika Docić, koji je u minulom ratu izgubio dva sina, kazao je da je svakom dobronamjernom čovjeku koji ima dušu poznato da je bilo zločina na svim ratnim stranama.
- Neće biti zadovoljenja pravde dok se ne primijene iste mjere za sve - rekao je Docić koji je upalio svijeće za svoje sinove i njihove saborce.
Svijeće u Doboju juče su paljene u spomen-sobi 306. pješadijske brigade, a građani su se okupili u Parku heroja kod spomen- obilježja poginulim sugrađanima tokom bombardovanja u gradskim zonama.
Sekretar BO u Srpcu Darko Lajić rekao je da suživot u BiH nije moguć bez dogovora isključivo tri konstitutivna naroda o svim bitnim pitanjima.
SARAJEVO - Predstavnici Udruženja saveza logoraša, Boračke organizacije Republike Srpske, "Kroacija libertasa", Hvidre, Hrvatskog udruženja logoraša i Svjetskog kongresa Jevreja juče su u Sarajevu upozorili na diskriminaciju Srba i Hrvata u BiH.
Ekspert za terorizam Darko Trifunović istakao je da u BiH vlada strah među drugim narodima jer se ne osjećaju bezbjednim, izuzev Bošnjaka.
Diskriminacija je prisutna od presuda Haškog tribunala preko Tužilaštva BiH koji selektivnim pristupom ne tretiraju zločine počinjene nad Srbima, Hrvatima, Romima i Jevrejima.
Predsjednik "Kroacije libertas" Leo Pločkinić je kazao da su nebošnjački narodi, Hrvati, Srbi, Jevreji i ostali, ugroženi i da su žrtve pokušaja ostvarenja megalomanskog projekta bosanske nacije.
Ž.D.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.