Foto: Sve oči uprte u Škotsku, pa i Republike Srpske
Edinburg - Sve oči svijeta u narednih godinu i po dana biće uprte u Škotsku i najavljeni referendum o nezavisnosti, a posebno oblasti i regioni koji imaju slične aspiracije, među kojima i Republika Srpska u BiH, piše list "Skotsmen", a prenose agencije.
List ocjenjuje da je referendum o nezavisnosti Škotske privukao veliku pažnju na globalnom nivou i to od BiH, Bostona do Belfasta.
- Svi - od Jermena u Nagorno-Karabahu do argentinske vlade prate šta se događa u Edinburgu. Tu su i nacionalisti u Flandriji i Baskiji, pa čak i pokreti u Abhaziji i Južnoj Osetiji i Balkan - navodi list.
Osvrćući se na Balkan u tekstu se podsjeća da je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik najavio da želi da slijedi primjer Škotske i održi referendum o nezavisnosti.
Autor teksta predviđa da, ukoliko zaista dođe do tog glasanja, rezultat će biti daleko nedvosmislenije "da" nego što se može predvidjeti u samoj Škotskoj.
Sličnu sudbinu predviđa i za Kataloniju, uz ocjenu da je možda španska pokrajina najviše zainteresovana za ishod referenduma u Škotskoj.
List podsjeća da je između 600.000 i milion ljudi marširalo ulicama Barselone prije nekoliko sedmica u znak podrške katalonskoj nezavisnosti.
Katalonski premijer Artur Mas najavio je referendum naredne godine, na kojem se predviđa pobjeda opcije za nezavisnost od Španije.
Za to vrijeme Madrid je zaprijetio da će blokirati svaki referendum u Kataloniji, pozivajući se na Ustav zemlje, u kome se navodi "neraskidivo jedinstvo španske nacije".
Referendum o nezavisnosti Škotske veliku pažnju izazvao je i u Kvebeku u Kanadi.
U ovoj većinski frankofonskoj provinciji održana su dva referenduma o otcjepljenju od Kanade – jedan 1980. i drugi 1995. godine, ali oba neuspješna.
Moguća nezavisnost Škotske izaziva polemike i preko Irskog mora u Sjevernoj Irskoj, gdje se očekuje da će se situacija promijeniti u slučaju otcjepljenja Škotske.
- Ako se Škotska otcijepi od Velike Britanije onda ta unija zemalja više neće biti ista - ističe Beri Mekaldaf, član Šin Fejna - političkog krila Irske republikanske armije /IRA/.
Prema njegovim riječima, u tom slučaju ništa više neće biti sigurno.
- Pojam unije Engleske, Škotske i Velsa i Irske polako nestaje - rekao je Mekaldaf.
Međutim, i SAD kao "velika hegemonija" prate situaciju u Škotskoj.
List "Vašington post" nedavno je upitao da li pitanje nezavisnosti Škotske uopšte treba da zanima SAD, "tužno" zaključivši da treba.
- Što je Evropa iscjepkanija, manje će biti sposobna da upotrijebi svoju kolektivnu snagu na globalnom nivou, i u vojnom i diplomatskom smislu. Slabija Evropa znači slabiji svijet i slabiju demokratiju - navodi list.
List "Njujork tajms" upozorio je glasače u Škotskoj da se "pripaze finansijskih nevolja malih nezavisnih evropskih država, kao što su Kipar i Island", i "dobro razmisle o temi nezavisnosti".
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.