Foto: „Šumama” vladaju lobiji i mafija
Banjaluka - Rasprava o Nacrtu zakona o izmjenama zakona o šumama juče se u Narodnoj skupštini Republike Srpske pretvorila u priču o kriminalu u ovoj oblasti, lobijima koji njima upravljaju, pa čak i da policija više ne može da uđe u šume, jer joj put presijeca naoružana šumska mafija.
Predložene izmjene zakona, kojim se ukida Agencija za šume, te preciziraju tehnički nedostaci, opozicija je okarakterisala kao kozmetičke, ističući da se iza svega krije namjera da se opštinama smanje sredstva.
Moglo se čuti da se to namjerava upravo zbog toga što je opozicija na prethodnim izborima dobila načelnička mjesta u određenim opštinama koje imaju veća šumska bogatstva.
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Miroslav Milovanović rekao je da su se pojedini poslanici neodgovorno ponašali i pričali o onome što ne stoji u zakonu, a to su izdvajanja za lokalne zajednice.
- Za opštine se izdvajaju nekoliko puta veći iznosi u odnosu na to koliko se izdvaja u okruženju, tako da ćemo kroz raspravu vidjeti da li ima saglasnosti za promjenu tog dijela zakona - kazao je Milovanović i dodao da postoje indicije da su se ta sredstva nenamjenski troše.
Milovanović je rekao kako u šumarstvu postoje "klanovi i esnafi koji nemaju veze ni sa jednom političkom partijom".
- To su ljudi koji imaju zajedničke interese na terenu i koji imaju samo jedan cilj, a to je obezbjeđivanje određenih sredstava protivzakonito. Mi smo toga svjesni i ne okrivljujemo niti jednu političku partiju za stanje u šumarstvu, jer smo svjesni da se razni interesi preklapaju, a mi smo defakto najodgovorniji - rekao je Milovanović.
Poslanik SP-a Risto Marić potvrdio je da je ova partija zajedno sa SNSD-om razmišljala da stopa koja od šuma ide opštinama bude manja, te da bi ušteda, ako bi se opštinama sredstva smanjila za pet odsto, bila 8,6 miliona maraka.
Poslanik SDS-a Miladin Stanić rekao je da sedam godina organizovanog kriminala u šumama neće popraviti izmjene zakona.
Načelnik opštine Sokolac Milovan Bjelica rekao je da je potreban obračun države sa šumskom mafijom u Srpskoj.
Na sastanku Uprave "Šuma RS" juče je razmatran izvještaj Centralne popisne komisije u ovom preduzeću, a Sindikat je još jednom iznio svoj stav da neće dozvoliti smanjenje plate u šumskim gazdinstvima koja u 2012. godini budu imala negativno poslovanje.
Vršilac dužnosti direktora "Šuma RS" Jakov Galić rekao je "Glasu Srpske" da još nisu gotovi preliminarni finansijski izvještaji šumskih gazdinstava i dodao da bi krajem sedmice moglo da se zna koja su šumska gazdinstva poslovala negativno.
- Oni direktori koji budu imali negativno poslovanje biće smijenjeni, a cijena rada u tim gazdinstvima biće smanjena sa 130 na 102,5 KM - ponovio je Galić.
Predsjednik Republičkog sindikata šumarstva, prerade drveta i papira Vlado Pavlović istakao je da sindikalci ne popuštaju u odbijanju inicijative poslovodstva u vezi sa smanjenjem cijene rada sa 130 na 102,5 KM.
M. Mi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.