Sudija zanemario prisiljavanje svjedoka

G. M.
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Sudija zanemario prisiljavanje svjedoka

BANjALUKA - Luka Gnjatović, koji je svjedočio u "slučaju Korićanske stijene", prilikom ispitivanja koje je vršila predsjednik sudskog vijeća Suda BiH Minka Kreho rekao da nije vidio optuženog Dušana Jankovića na mjestu zločina u avgustu 1992. godine kada je strijeljana grupa Bošnjaka, ali je njegova izjava prilikom donošenja prvostepene osuđujuće presude potpuno zanemarena.

Janković je u decembru 2010. godine zajedno sa Zoranom Babićem, Miloradom Škrbićem i Željkom Stojnićem osuđen za zločine na Korićanskim stijenama, a sudsko vijeće im je izreklo ukupno 86 godina zatvora. Apelaciono vijeće Suda BiH nedavno je ukinulo prvostepenu presudu i naložilo novo suđenje.

Iz zapisnika sa saslušanja, koji je u posjedu "Glasa Srpske", jasno se vidi da Gnjatović sudiji Kreho ponavlja da istražiocima Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) nije izjavio da je Jankovića vidio na Korićanskim stijenama i da ne zna kako se ta izjava, koja se pripisuje njemu, našla u izvještaju SIPA.

Međutim, poslije pauze koju je dala Kreho, u nastavku ispitivanja ona potpuno zanemaruje tu Gnjatovićevu izjavu i uz zbunjujući način ispitivanja od njega dobija odgovor da se "ne sjeća da li je Janković tada bio na Korićanskim stijenama".

Svjedoci Gnjatović i Vitomir Lakić kasnije su Sudu BiH uputili pisma u kojima su naveli da su ih istražioci Tužilaštva BiH Mevludin Mujezinović i Ejub Zukić prisilili da potpišu izjavu da su vidjeli Jankovića na Korićanskim stijenama prijeteći im dugogodišnjim zatvorom i visokim novčanim kaznama. Ta pisma su nestala iz dokaznog materijala Suda BiH pa su ih oni ponovo napisali.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.