Foto: Velibor Tripić
BANjALUKA - Vijeće za zaštitu vitalnog interesa Ustavnog suda Srpske na današnjoj sjednici je odučilo da je prihvatljiv zahtjev Kluba delegata bošnjačkog naroda u Vijeću naroda Republike Srpske u vezi sa zakonima i odlukama usvojenim u Narodnoj skupštini, a koje se tiču najavljenog referenduma u Srpskoj.
Iz Ustavnog suda Republike Srpske saopšteno je da će u roku od mjesec dana biti donesena odluka o eventualnoj povredi bošnjačkog vitalnog nacionalnog interesa nakon što je danas Vijeće ocijenilo prihvatljivimi zahtjev Kluba Bošnjaka.
Klub delegata bošnjačkog naroda pokrenuo je mehanizam zaštite vitalnog nacionalnog interesa (veto) na Zakon o izmjeni i dopuni Zakona o referendumu i građanskoj inicijativi.
- Zahtjev Bošnjaka je opravdan i u vezi sa Odlukom o raspisivanju republičkog referenduma i Odlukom o prijevremenom stupanju na snagu Odluke o raspisivanju republičkog referenduma, a koje je Narodna skupština Republike Srpske izglasala na 24. posebnoj sjednici održanoj 22. avgusta 2025. godine – navodi se u saopštenju.
Vijeće je utvrdilo da su zahtjevi prihvatljivi, s obzirom na to da je sprovedena procedura koja se odnosi na vitalni nacionalni interes saglasno Amandmanu 82 na Ustav Republike Srpske, kao i da su ispunjene ostale procesne pretpostavke za meritorno odlučivanje o ovim zahtjevima.
Takođe, Vijeće je konstatovalo i to da su ispunjene ostale procesne pretpostavke za meritorno odlučivanje o ovim zahtjevima, te će meritorne odluke donijeti u Ustavom određenom roku u narednih mjesec dana.
Meritorne odluke će se donijeti u Ustavom određenom roku u narednih mjesec dana.
Narodna skupština Republike Srpske usvojila je 22. avgusta odluku o raspisivanju referenduma povodom presude neustavnog Suda BiH predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i odluke Centralne izborne komisije BiH o prestanku mandata predsjedniku Dodiku, te odredila da će referendum biti održan 25. oktobra.
Referendumsko pitanje glasi "da li prihvatate odluke neizabranog stranca Kristijana Šmita i presude neustavnog Suda BiH izrečene protiv predsjednika Republike Srpske, kao i odluku CIK-a o oduzimanju mandata predsjedniku Srpske Miloradu Dodiku".
Usvojene su izmjene i dopune Zakona o referendumu i građanskoj inicijativi, kojima se propisuje mogućnost da u određenim slučajevima bude osnovana posebna komisija za sprovođenje referenduma, te da ovu komisiju osniva Narodna skupština Republike Srpske.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.