Foto: Srbija pripada Evropi, ali je Njemačka kaznila
BRISEL, BEOGRAD - Predsjednik EU Herman van Rompej izjavio je u petak da će se ministarski savjet EU sastati u februaru sa jasnim ciljem da Srbiji dodijeli status kandidata, s tim da Evropski savjet to potvrdi u martu iduće godine.
- Srbija ne može i ne sme da odustane od svoje evropske budućnosti - rekao predsjednik Srbije Boris Tadić reagujući na odluku iz Brisela.
- Nezavisno od toga da li Evropa ima problema sa proširenjem, mi pripadamo njoj. Srbija pripada Evropi i kulturno i ekonomski, kao i u domenu politike, bezbednosti i u svakom drugom smislu - rekao je Tadić.
Prema njegovim riječima, bilo kakva izolacija bila bi suprotna srpskim interesima, ali ne na način da Srbija prizna nezavisnost Kosova.
- Srbija neće odustati od zahteva da se poštuje Rezolucija 1244 SB UN kada je u pitanju regionalno predstavljanje Prištine. Pred Srbiju je bio postavljen i uslov da se odrekne Rezolucije 1244. Ja kao predsednik nikada takav zahtev neću prihvatiti - rekao je Tadić i ponovo pozvao građane da se povuku sa barikada na sjeveru Kosova.
Naveo je da nije razočaran odlukom iz Brisela i da ta odluka ne predstavlja poraz državne politike.
- Poraz ne doživite kada posrnete, već kada se ne uspravite. Mi ćemo se uspraviti. Nismo odustali ni u težim okolnostima, nećemo ni u ovoj. Kada bi nas ovakva odluka pokolebala, pokazali bismo veliku slabost - rekao je Tadić.
- Srbija i danas može da pogleda u oči EU, jer smo ispunili ono što se od nas tražilo, sve zaključke Evropske komisije, a moje evropske kolege mogu da pitam da li su ispunili ono što su rekli - rekao je Tadić.
Predsjednik Srpske napredne stranke (SNS) Tomislav Nikolić izjavio je da mu je žao što Srbija u petak nije dobila status kandidata za članstvo u EU i pozvao premijera Mirka Cvetkovića da se "zahvali na poverenju" i podnese ostavku.
Predsjednik Demokratske stranke Srbije (DSS) Vojislav Koštunica poručio je da Srbija ništa nije izgubila time što nije dobila kandidaturu i da vlast, ako je odgovorna, treba da podnese ostavku i raspiše izbore.
Predsjednik Srpskog pokreta obnove Vuk Drašković smatra da Srbija mora blagovremeno da uspostavi regionalnu saradnju sa svima, uključujući i Kosovo, ukoliko želi u martu da "položi popravni ispit" i stekne kandidaturu.
Srpska radikalna stranka održala je protest ispred zgrade Predsjedništva u Beogradu pod nazivom "Srbija neće u Evropsku uniju".
Predsjednik Evropskog pokreta u Srbiji Vlastimir Matejić je odgađanje dodjele Srbiji statusa kandidata za članstvo u EU ocijenio kao "nepedagoško zakeranje" i naglasio da takva odluka neće imati velikih posljedica po Srbiju osim na simboličkom nivou.
- Srbija je "značajno napredovala" na svom evropskom putu - rekao je Van Rompej na konferenciji za štampu u Briselu, saopštavajući odluku da Srbija nije dobila kandidaturu.
U Zaključcima Savjeta EU koje prenose mediji stoji da će ministri spoljnih poslova Evropske unije odlučiti u februaru 2012. o statusu kandidata za Srbiju, što će biti potvrđeno na Savjetu EU u martu.
Ta odluka će, kako je navedeno u tekstu zaključaka, biti donesena nakon što ministri spoljnih poslova razmotre i potvrde da je Srbija "nastavila da iskazuje uvjerljivu posvećenost i da je ostvarila dalji napredak u primjeni sporazuma postignutih u dijalogu (sa Prištinom), uključujući sporazum o integrisanoj kontroli prelaza, da je postigla dogovor o sveobuhvatnoj regionalnoj saradnji i da je aktivno sarađivala da omogući EULEX-u i KFOR-u da vrše svoje mandate".
U Zaključcima se "konstatuje značajan napredak koji je Srbija ostvarila ka ispunjavanju političkih kriterijuma predviđenih kopenhaškim procesom i da je postigla puni i zadovoljavajući nivo saradnje sa Haškim tribunalom.
- Odlukom Evropskog savjeta da se dodjeljivanje statusa kandidata Srbiji za članstvo u EU odgodi za februar, Srbija je kažnjena umesto da bude nagrađena - ocijenio je profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka Slaviša Orlović.
- Umesto da bude nagrađena, Srbija je kažnjena. Kaznu je izrekla Nemačka, ista ona koja je pokazala jedan pristup kada Hrvatsku za ruku uvodi u EU i drugi kada Srbiju usporava na tom putu - rekao je Orlović agenciji Beta.
Analitičar Vladimir Todorić rekao je za B92 da je Njemačka ta koja je napravila glavnu prepreku insistirajući na nečemu na šta Srbija ne može da pristane i što se kao političko pitanje ne može rešavati u okviru tehničkog dijaloga, a to je insistiranje na regionalnom simetričnom predstavljanju Kosova.
- Mislim da nećemo biti usamljeni, jer 25 zemalja je insistiralo da mi dobijemo status kandidata, to je i EK preporučila, sam ambasador Vensan Dežer je rekao da je Srbija zaslužila status kandidata. Tako da će ovo biti doživljeno kao odluka jedne zemlje, kao, bukvalno, odluka jedne osobe na čelu te zemlje - kazao je Todorić.
Šef poslaničkog kluba "Za evropsku Srbiju" u Skupštini Srbije Nada Kolundžija ocijenila je za "Glas Srpske" da je važno da je najveći broj zemalja ocijenio da je Srbija na putu evropskih integracija uradila sve i da zaslužuje status kandidata.
Kolundžija je naglasila da je interes Srbije da riješi problem na Kosovu i Metohiji.
- Srbija je posvećena uspostavljanju trajnog mira i pronalaženju održivih rešenja, pa tako i kada je u pitanju odnos srpskog i albanskog naroda - rekla je Kolundžija.
Komentarišući odgađanje odluke o dobijanju statusa za Srbiju, ona je kazala da to neće pokolebati vladajuću strukturu koja je opredijeljena za evropske integracije.
- Nastavićemo da sprovodimo reforme i gradimo moderno evropskog društvo u Srbiji, ali to ne znači da ovakva odluka neće izazvati razočarenje među građanima, a teško je proceniti političke posledice po unutrašnji politički život u Srbiji posle nje - rekla je Kolundžija i dodala da je veoma važno da bude održana politička stabilnost u zemlji.
Kolundžija smatra da priznanje nezavisnosti Kosova neće biti uslov za Srbiju na njenom evropskom putu.
- Nemoguće je zamisliti takav scenario, imajući na umu da ni neke zemlje EU nisu priznale Kosovo kao nezavisnu državu. Bilo bi iracionalno tražiti od Srbije da ona to uradi - rekla je Kolundžija.
SREBRENICA - Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je "Glasu Srpske" da neke evropske države permanentno zadržavaju negativan odnos prema Srbima i srpskim državama na ovim prostorima.
Komentarišući odluku da Srbiji produži rok za dobijanje statusa kandidata za članstvo u EU do marta (februara) iduće godine, Dodik je rekao da ima i onih koji pokušavaju da pokažu prijateljstvo, ali da je moć još koncentrisana na onim zemljama, koje donose konačne odluke.
- Ako je iko zaslužio kandidaturu u Evropsku uniju, to je Srbija, ali zbog ovakvog mrcvarenja i iznuđivanja smatram da Srbija ne mora i ne bi trebalo da pokazuje više volju za tako nečim, a kamoli da se ponižava - rekao je Dodik.
Istakao je da je primarna zaštita srpskih i državnih interesa, te da EU, dok ne definiše svoj status i razriješi svoje probleme nije nešto što je atraktivno.
- Što se nas u Republici Srpskoj tiče, mi smo davno rekli da je naš primarni cilj status Republike Srpske. Ako u tome pomažu evropske integracije, dobro su došle, a ako odmažu, hvala im na tome - zaključio je Dodik.
BEOGRAD - Potpredsjednik Vlade Srbije za evrointegracije Božidar Đelić podnio je u petak ostavku, jer Srbija nije dobila status kandidata za članstvo u EU, javile su agencije.
- S obzirom na to da Srbija nije dobila status kandidata za članstvo u EU, ranije danas poslao sam pismo ostavke predsedniku Vlade Srbije Mirku Cvetkoviću i o tome obavestio predsednika Srbije Borisa Tadića - rekao je Đelić novinarima u Briselu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.
Najnovije vijesti iz rubrike