Foto: SNSD i SDS pred konačnim dogovorom
BANjALUKA - Predsjedništvo Srpske demokratske stranke smatra da više nema prepreka za zajednički nastup te stranke i SNSD-a u institucijama BiH i da je platforma o tome usaglašena.
Rečeno je ovo juče "Glasu Srpske" poslije sjednice Predsjedništva SDS-a u Banjaluci.
- Oko tri stvari se nismo usaglasili, ali to su sitnice i detalji koji su stvar preciziranja, to nisu suštinske razlike sa SNSD-om - rekao je jedan član Predsjedništva SDS-a i dodao da očekuje da će na današnjem sastanku biti postignut konačan dogovor o poziciji stranaka iz RS na nivou BiH.
- Četiri ministarska mjesta u Savjetu ministara BiH, koja treba da pripadnu Srbima, biće podijeljena jednako između SNSD-a i SDS-a, a o ulasku u NATO izjasniće se stanovnici na referendumu. Ovo su dva principa oko kojih su se usaglasili SNSD i SDS u Nacrtu platforme za saradnju na nivou BiH potvrdio je juče potpredsjednik SNSD-a Igor Radojičić.
On je rekao da će, ukoliko se svi stavovi usaglase, danas biti održan sastanak rukovodstva dvije stranke.
- Dokument u radnom obliku sadrži osnovne principe zajedničkog djelovanja u institucijama BiH, razradu pojedinih pitanja, političke stavove o pojedinim temama i operativne korake, odnosno načine na koje bi se to partnerstvo realizovalo u Parlamentu BiH i Savjetu ministara, ali potencijalno i u drugim institucijama - istakao je Radojičić.
Dodao je da kada je riječ o pitanjima odbrane, obje stranke su saglasne na principima koji su 2005. usvojeni na NSRS.
- To je Deklaracija o strateškim opredjeljenjima RS u oblasti odbrane koja predviđa da je strateški interes RS demilitarizacija BiH - rekao je Radojičić.
Dodao je da kada je riječ o raspodjeli mjesta, postoji načelan stav da bi od četiri ministarska mjesta u Savjetu ministara dvije stranke trebalo da predlože po dva ministra.
Na pitanje da li je moguće da SDS sa SNSD-om nastupa zajedno i u RS, Radojičić je odgovorio da sadašnji radni dokument nosi naziv "Platforma o zajedničkom djelovanju SNSD i SDS u zajedničkim institucijama BiH".
Prema SDS-ovom Nacrtu platforme, koji je objavila ATV, od četiri ministarska mjesta koja bi trebalo da pripadnu Srbima, jedno bi bilo Ministarstvo inostranih poslova.
- Ako Srbima budu na raspolaganju tri ministarska mjesta, SNSD bi dobio dva, a SDS uz jedno, i pravo prvog izbora za ostale pozicije u zajedničkim institucijama - navodi se u dokumentu SDS-a.
SDS-ova platforma predviđa da SNSD ponudi DNS-u da se pridruži njihovom poslaničkom klubu u Predstavničkom domu, ali i da SDS isto napravi sa PDP-om.
Predsjednici SNSD-a Milorad Dodik i SDS-a Mladen Bosić dogovorili su 28. oktobra da do danas završe nacrt platforme o saradnji na nivou BiH, kada će se o njoj izjasniti rukovodstva stranaka.
Lider SNSD-a Milorad Dodik istakao je juče u Doboju gdje se sastao sa opštinskim rukovodstvom da je platforma SDS-a i SNSD-a ranije definisana.
- Sastali smo se u dva navrata, definisali određene stvari i dogovorili se da se one stave na papir. Nijedna partija nije imala posebno svoju platformu. Ono što je juče razmatrano na sjednici Predsjedništva SDS-a zajednički je dogovoreno, i to je ono što i mi prihvatamo - pojasnio je Dodik.
Dodao je da je od ključne važnosti za SNSD i SDS odgovornost za Republiku Srpsku.
- Ona ne može biti dovedena u poziciju odgovornosti prema stranačkim interesima. Godinama su ovdje određeni međunarodni faktori i sarajevska politička čaršija devastirali samu suštinu dejtonskog odnosa u BiH, tako što su pokušavali da predstavnike iz entiteta, odnosno poslanike tretiraju drugačije nego što oni stvarno jesu. Republika Srpska je u BiH jedna strana i kao takva ide u BiH . Mi smo strana u dogovorima i postojanju BiH - istakao je Dodik.
Dodao je da su prvi put uspjeli u tome da gotovo svih 14 izabranih poslanika iz Republike Srpske u Parlamentu BiH djeluju kao jedinstven tim.
- Od nas će zavisiti gotovo sva kretanja i mi ne bježimo od odgovornosti. BiH ima devet nadležnosti i one za nas nisu sporne. Nasilno otete nadležnosti od strane visokih predstavnika za nas su sporne i nikakve nove nadležnosti BiH ne može da dobije. To je osnovni zadatak ovog tima od 14 ljudi koji će djelovati jedinstveno kao predstavnici RS, a ne kao pojedinačni ili stranački predstavnici - naglasio je Dodik.
Dodao je da su i oni mogli, "kao što je možda mogao i SDS da ode i dogovori se sa SDP-om ili partijama neke kombinacije".
- Ipak, odlučili smo da djelujemo zajedno i to je naša zajednička odgovornost za Republiku Srpsku na nivou BiH koja je za nas samo ono što piše u Dejtonu: ne država, već državna zajednica sastavljena od dva entiteta i tri konstitutivna naroda. Mi se ponašamo legalistički, jer podržavamo upravo takvo određenje BiH - kazao je Dodik.
Dodao je da će veoma često koristiti pravo entitetske zaštite.
- Jasno ćemo reći da ne želimo da na dnevnom redu Parlamenta BiH vidimo ništa što je suprotno ovlašćenjima koje BiH ima, a njih je samo devet - istakao je Dodik.
U SDS-ovoj platformi se navodi da će SDS i SNSD zajedno sprovoditi odluke Skupštine RS o popisu stanovništva i državnoj imovini, raditi na prestanku misije visokog predstavnika, donijeti zakon o Ustavnom sudu BiH, novi poslovnik o radu Savjeta ministara kojim bi bilo onemogućeno preglasavanje, kao i izmjene Izbornog zakona BiH. Te izmjene bi podrazumijevale uvođenje zatvorenih lista i cenzus od pet odsto.
Dodik je poslije razgovora sa opštinskim čelnicima izjavio da Doboj ima strateški značaj za Republiku Srpsku.
- Ovdje se grade ili su planirani veliki privredni i infrastrukturni objekti, a neki od njih su Termolektrana "Stanari", hidroelektrane na rijeci Bosni i autoput Banjaluka - Doboj. Nekoliko pomenutih objekata u dobojskoj opštini oko sebe koncentriše oko 1,5 milijardi maraka investicija na dugoročnoj, odnosno srednjoročnoj osnovi - istakao je Dodik i obećao da će Vlada pomoći dogradnju i modernizaciju vodovoda, gradnju dvorane i industrijske zone i izmiještanje zatvora.
Načelnik opštine Obren Petrović je rekao da je ovaj sastanak za Doboj od istorijskog značaja i da želi da SNSD učestvuje u punom kapacitetu u radu lokalnog parlamenta.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.