Sjećate li se Sirijca koji je tvrdio da mu je hrvatska policija uzela kćerku?

avaz.ba
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Sjećate li se Sirijca koji je tvrdio da mu je hrvatska policija uzela kćerku?

Migrant Vadi Gazi Sinejd, koji je u septembru iznio priču bosanskohercegovačkim medijima da ga je hrvatska policija radvojila od kćerke, u Evropu je, prema Interpolovim podacima, došao sam.

Ministar unutrašnjih poslova Hrvatske Davor Božinović izjavio je novinarima da su tada pokrenuli sve što se radi u slučajevima nestanka, pogotovo djeteta, a potvrdili su da je Gazi u svim zemljama na ruti kojom je došao u Hrvatsku, dakle u Turskoj, Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini evidentiran sam bez djeteta.  

Zbog težine same kvalifikacije nisu mogli stati samo na tome pa su pokrenuli mehanizme međunarodne policijske saradnje prema Siriji, zemlji njegova državljanstva, ali i prema Libanonu.

 U Holandiji 

Iz Sirije su dobili informaciju da je Vadi 2011. godine napustio Siriju i da nakon toga o njemu i djevojčici više nemaju podataka, dok su iz Bejruta odgovorili da nemaju nikakav podatak o porodici. Ministar je izjavio da je Vadi evidentiran u oktobru negdje u Holandiji.

- Ovo je jedan primjer koji pokazuje da se Institut međunarodne zaštite često zloupotrebljava - rekao je Božinović, napominjući da više od 80 posto ljudi koji ostvare pravo da podnesu zahtjev za azil ili neki drugi vid međunarodne zaštite u Hrvatskoj nestanu tokom postupka jer imaju slobodu kretanja. 

To, prema ministrovim riječima, potvrđuje da Hrvatska nije njihov cilj, a da koriste te mehanizme da bi napravili korak dalje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.