Foto: Sindikalci i penzioneri dočekali reforme na nož
BANjALUKA - Nacrt zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju RS, čiji je cilj stabilizacija penzijskog sistema, nije juče naišao na podršku sindikata, poslodavaca i penzionera.
Prema Nacrtu zakona, čije je razmatranje juče započela Narodna skupština RS i koji bi trebalo da stupi na snagu 1. januara 2012. godine, uslov za penzionisanje je 40 godina radnog staža za muškarce i 35 godina za žene. Za odlazak u starosnu penziju potrebno je 65 godina života i 15 godina radnog staža.
Obrazlažući Nacrt zakona poslanicima ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Petar Đokić istakao je da se u reformu kreće da bi se dugoročno obezbijedila stabilnost sistema PIO.
- Radnici, borci i penzioneri su bili članovi radne grupe za izradu Nacrta zakona i dali su svoje prijedloge. Zajedno za zakonom o PIO najvjerovatnije od 1. januara 2012. godine na snagu će stupiti i zakoni o pravima boraca, o radu, o doprinosima - kazao je Đokić.
Dodao je da je ovim nacrtom zakona obavezno osiguranje prošireno na poljoprivrednike, članove privrednih društava, lica koja obavljaju privremene i povremene poslove, te rad po ugovoru o djelu.
Đokić je rekao da su predviđene garancije i za učesnike Narodnooslobodilačkog i borce Odbrambeno-otadžbinskog rata.
- Njima je zagarantovan penzijski osnov koji je sada na nivou od 480 maraka. Izračun tih penzija vrši se na osnovu ukupnog broja godina staža, kao što se to obračunava i za sve ostale penzionere u RS - rekao je Đokić.
On je kazao da je zbog nepovoljnog odnosa broja radnika i penzionera penzijski sistem doveden u nezavidnu situaciju.
- U RS je prošli mjesec bilo 228.000 radnika koji su primili plate, odnosno za koje su uplaćeni doprinosi za penzijsko-invalidsko osiguranje, dok je istovremeno bilo 232.000 penzionera. Vlast ne smije da zatvori oči pred tim problemom i reforma sistema PIO je neophodna - istakao je Đokić.
On je kazao da se Srpska suočava sa konstantnim rastom broja penzionera.
- Od 2000. godine broj penzionera se povećao za 60.000, dok se broj radnika, koji treba od svojih zarada da finansiraju Fond PIO, mijenjao plus-minus 10.000 - rekao je Đokić i dodao da je posljedica negativnih efekata da je deficit Fonda PIO dostigao 120 miliona maraka.
Đokić je upozorio i da dug preduzeća prema sistemu PIO za neplaćene doprinose iznosi oko 300 miliona KM, što je još jedan od razloga za reformu penzijskog sistema.
Predsjednik Udruženja penzionera RS Rade Rakulj rekao je da najstarija populacija neće prihvatiti sadašnji tekst Nacrta zakona o PIO.
- Mnogi penzioneri u Srpskoj nemaju dovoljno sredstava za život, a postoji opasnost da Fond PIO neće moći isplaćivati penzije. Ako Vlada bude uporna da ovakva zakonska rješenja budu usvojena, penzioneri sigurno neće ostati mirni - rekao je Rakulj.
Predsjednik Saveza sindikata RS Ranka Mišić rekla je tokom skupštinske rasprave da osnovni uslov za ostvarivanje prava za penzionisanje treba da bude 40 godina radnog staža bez obzira na godine života, a da RS mora da garantuje isplatu penzija.
Predsjednik Konfederacije sindikata RS Obrad Belenzada kazao je da nije dobro da se penzije isplaćuju u skladu sa prispjelim sredstvima u Fond PIO, te da pooštravanje mjera neće spasiti Fond. Iz Unije udruženja poslodavaca RS kažu da je potrebno doraditi Nacrt kako bi stavovi bili usaglašeni.
Predsjednik Kluba SDS-a u Narodnoj skupštini Vukota Govedarica rekao je da Nacrt zakona o PIO ne valja, prije svega, jer nema sistemski pristup.
- Ovom zakonu treba da idu u susret i drugi zakoni, kao što su zakoni o radu, o zapošljavanju, o pravima boraca... To bi tada imalo efekta - rekao je Govedarica.
Poslanik PDP-a Slavko Vučurević rekao je da 150.000 nezaposlenih radnika u RS ne može doprinijeti da stvori stabilan sistem.
Rasprava o ovom nacrtu nije bila završena do zaključenja ovog broja "Glasa Srpske".
Izlaganju Nacrta zakona o PIO prethodila je dvočasovna pauza na zahtjev klubova poslanika SDS-a i PDP-a koji su tražili da sjednici prisustvuju premijer RS Aleksandar Džombić i predstavnici Boračke organizacije.
Predsjednik Narodne skupštine RS Igor Radojičić rekao je da traženje pauze predstavlja opstrukciju rada parlamenta.
- Ne vidim šta se dobija odgađanjem rasprave, jer će ona svakako danas biti održana. Blokiranje rasprave ne doprinosi ni penzionerima, ni borcima, ni radnicima, a oni koji je traže politički se igraju - rekao je Radojičić i dodao da će poslanici SNSD-a podržati Nacrt zakona.
Poslanici su juče razmatrali i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Pravobranilaštvu, kao i izmjene i dopune zakona o policijskim službenicima i poljoprivrednim zadrugama.
Predsjednik Predsjedništva Boračke organizacije RS Dražen Perendija rekao je juče poslije sjednice Predsjedništva, koja je bila posvećena Nacrtu zakona o PIO, da ova organizacija ne pristaje na ponuđenu verziju.
- Na mnogim mjestima ugrožena su ili poništena već priznata prava boračkih kategorija i tražimo da se ovaj nacrt povuče iz skupštinske procedure. Nema štednje na najsiromašnijim, a najzaslužnijim kategorijama koje danas žive u RS - rekao je Perendija i dodao da gruba računica kaže da 42.000 penzionisanih boraca u prosjeku na mjesečnom nivou gubi oko 125 maraka i da borci nemaju nikakve garancije da će ova prava biti obrađena kroz zakon o pravima boraca.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.