Foto: SAD optužile teroristu iz BiH Anesa Subašića
VAŠINGTON, BANjA LUKA - Sjedinjene Američke Države optužile su sedam osoba, uključujući jednog državljanina BiH i jednog državljanina Kosova za planiranje terorističkih napada na Kosovu, u pojasu Gaze i Jordanu.
Kao vođa grupe označen je Danijel Bojd, a njegovi pomagači su Anes Subašić (33) iz BiH i Hisen Šerifi sa Kosova.
Subašić je živio u Holi Springsu, a u predmetu "SAD protiv Anesa Subašića" Okružni sud Sjeverne Karoline odlučio je da primjeni Zakon o informacijama dobijenim praćenjem stranaca.
To znači da će sudu moći biti podneseni dokazi dobijeni elektronskim praćenjem i prisluškivanjem Anesa Subašića.
Danijel Bojd, prema navodima optužnice, vrijeme od 1989. do 1992. godine proveo je u bazama radikalnih islamista u Pakistanu i Avganistanu i iskustvo upotrijebio da bi formirao sopstvenu organizaciju za obuku boraca i izvođenje napada van granica SAD.
- Krajem jula 2008. godine Šarifi je otputovao iz Rajlija u Sjevernoj Karolini u Prištinu, na Kosovu, da bi uzeo učešće u džihadu, navodi se u optužnici, uz opasku da se "vratio u SAD u aprilu kako bi prikupio dobrovoljce i novac za mudžahedine".
Iako su putovanja ove grupe na Kosovo, ali i druga mjesta na Bliskom i Srednjem istoku optužnicom ostala prilično nerazjašnjena, američki zvaničnici napomenuli su da nema podataka o vezama "Bojdove sedmorke" sa nekom od znanih terorističkih organizacija, poput recimo "Al-Kaide".
Sedmorici optuženih, ukoliko budu osuđeni, prijeti doživotna robija, jer se terete za pomaganje teroristima, planiranje ubistava, otmica.
Osim dvojice balkanskih muslimana, Bojda i njegovih sinova Dilana i Zakarije, optuženi su Muhamad Omar Ali Hasan i Zijad Jagi. Svi optuženi su državljani i SAD.
Član Ekspertskog tima jugoistočne Evrope za borbu protiv terorizma i organizovanog kriminala Dževad Galijašević tvrdi da je Subašić rođen u BiH i da je kao 19-godišnjak došao u kontakt sa pripadnicima odreda "El mudžahedin", koji su ga tada regrutovali u svoje redove.
- U takvim grupama uvijek ima državljana BiH. Bilo ih je i u svim onima koje su izvršile najveće terorističke napade po svijetu. To je tako jer se u BiH nalazi jaka baza "Al-Kaide", odakle se i regrutuju, a pripadnicima te terorističke organizacije jedino se ne sudi u BiH - kaže Galijašević.
On je u izjavi za agenciju Srna rekao da su za sve krivi strani tužioci i sudije u pravosuđu BiH, koji su pod zaštitom zamjenika visokog predstavnika Rafija Gregorijana, a "predstavljaju najniži obavještajni rang".
- Nemoguće je da se zbog terorizma vode postupci u SAD, Španiji, Engleskoj, Švedskoj, Španiji, Norveškoj protiv državljana BiH, a da se ovdje ne vodi nijedan predmet. Nemoguće da nijedna služba ne traži Abu Malija ili da ne procesuira Ejmena Avada, koji je bio bezbjednjak odreda "El mudžahedin", kaže Galijašević.
On kaže na strane sudije i tužioci kompromituju američku naklonosti prema BiH i na najružniji način zloupotrebljavaju spremnost Amerike da pomogne.
- Nema pravog procesa dok se ratni zločini i pitanje uloge odreda "El mudžahedin" ne uveže sa terorizmom, kaže.
Dodaje da umjesto da se bave terorizmom stranci u pravosuđu drže BiH u stanju ucjene i trajnog sukoba, namještajući političke procese.
Optužnica, u kojoj se navodi da je ova grupa bila aktivna od kraja 2006. do ovog mjeseca, ne optužuje ih da su izveli napad. Jedan američki zvaničnik rekao je da nema indicija da je Bojdova grupa bila povezana sa nekom međunarodnom militantnom organizacijom ili da je planirala napade u SAD.
U izvještaju CIA navedeno je da "Al-Kaida" u BiH i na Kosovu regrutuje pripadnike "bijele Al-Kaide". Radi se, kaže, o osobama koje imaju evropski, a ne afroazijski izgled i koje su kao takve manje uočljive i podobnije za vršenje terorističkih napada.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.
Najnovije vijesti iz rubrike