Referendum nije narušio mir i stabilnost regiona

Marijana Miljić
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Referendum nije narušio mir i stabilnost regiona

Beograd - Mir i stabilnost u regionu su očuvani uprkos zluradim nagovještajima da će referendum o Danu Republike i lokalni izbori u Srpskoj ugroziti stabilnost i dovesti do nasilja, rekao je juče u Beogradu predsjednik RS Milorad Dodik nakon sastanaka sa predsjednikom i premijerom Srbije Tomislavom Nikolićem i Aleksandrom Vučićem.

Sagovornici su na odvojenim sastancima razgovarali o odnosima i važnosti očuvanja mira i stabilnosti u regionu.

- Dodik i Nikolić su zaključili da izborna volja građana mora da se poštuje i da je neophodno očuvanje demokratskih principa na kojima počiva funkcionisanje institucija i pravne države - saopšteno je iz Predsjedništva Srbije nakon sastanka Nikolića i Dodika.

Nikolić je čestitao Dodiku na održanom referendumu o Danu RS i na uspjehu koji je ostvario na lokalnim izborima.

- Saglasili smo se da su mir i stabilnost veoma važni, da su očuvani i da se pokazalo da su se prevarili spekulanti koji su govorili da će referendum u RS i lokalni izbori ugroziti stabilnost i da će biti nasilja. Narod u RS je pokazao visoku demokratsku svijest, što je pokazalo da nisu bili u pravu oni koji su predviđali razne događaje - rekao je Dodik poslije sastanka.

Dodik je prije sastanka sa Nikolićem razgovarao i sa Vučićem o aktuelnoj situaciji i stabilnosti u regionu.

- Zaključili smo da aktivnosti treba da budu usmjerene u pravcu jačanja regionalne stabilnosti - rekao je Dodik.

Na sastanku Dodika i Vučića bilo je riječi i o gradnji mosta preko Drine između Bratunca u RS i Ljubovije u Srbiji.

- Otklonjeni su svi problemi u vezi sa gradnjom ovog objekta, što je u interesu i Srpske i Srbije. Dinamika izgradnje mosta biće održana - rekao je Dodik.

Najavio je da se sa Vučićem dogovorio da se u narednih desetak dana ponovo sastanu i razgovaraju o planovima za konkretne buduće projekte.

- Susret sa Vučićem i Nikolićem bila je još jedna prilika da potvrdimo dobre odnose RS i Srbije - rekao je Dodik.

Predsjednik RS se sastao u Beogradu i sa proslavljenim srpskim režiserom Emirom Kusturicom i zahvalio mu za podršku održavanju referenduma o Danu Republike.

- Kusturica iza sebe ima brojna djela i od velikog značaja je kada takav čovjek i umjetnik glasa i pozove svoje sugrađane i ukaže im na značaj izjašnjavanja o Danu Republike, koje nije bilo samo izjašnjavanje o datumu, već i izjašnjavanje o budućnosti RS i srpskog naroda - rekao je Dodik.

Kusturica je čestitao Dodiku i SNSD-u na ubjedljivoj pobjedi na lokalnim izborima ocijenivši da je iskazana podrška građana RS politici koju vodi Dodik, čiji je cilj zaštita Srpske, njene tradicije, srpskih interesa i srpske kulture.

Bećković: Narod podržava očuvanje RS

Milorad Dodik je razgovarao u Beogradu i sa piscem i pjesnikom akademikom Matijom Bećkovićem.

Bećković je čestitao Dodiku na izbornoj pobjedi koju je njegova stranka ostvarila na lokalnim izborima i na održavanju referenduma o Danu Republike.

 - Održavanje referenduma je bio veliki dan za RS, a ubjedljiva pobjeda SNSD-a na izborima dokaz da politika očuvanja Srpske i njene istorije ima podršku naroda - naveo je Bećković.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.