Ranko Ristić za "Glas": Tramp dobro zna za podršku Srba!
Nije velika tajna da u trenutnoj administraciji Džozefa Bajdena postoje mnoge osobe koje nisu prijateljski nastrojene prema Srbima, tako da je opravdana nada da će dolaskom na vlast Donalda Trampa u januaru naredne godine mnoge stvari krenuti nabolje.
Kaže ovo u intervjuu za "Glas Srpske" Ranko Ristić, biznismen iz Čikaga i jedan od lidera pokreta MAGA Srbi, organizacije koja je u Americi u prethodnom periodu aktivno politički radila i lobirala za pobjedu republikanskog kandidata Donalda Trampa.
- Sa Trampom na funkciji predsjednika možemo gotovo sigurno očekivati velike promene u globalnoj politici SAD. Najveće pitanje je koliko brzo će moći da postavi svoje ljude na nove pozicije. Što se tiče politike prema Balkanu, mišljenja sam da neće doći do brzih i trenutnih promena, preko noći, ali će se sigurno otvoriti prostor za pregovore o boljoj i pravednijoj politici prema Srbima na zapadnom Balkanu. Koliko će se postići o tom pitanju, zavisiće od mnogih faktora u SAD, ali i od samih političara u Republici Srpskoj i Srbiji - istakao je Ristić.
GLAS: Srpski narod dosta je propatio zbog prethodne američke politike, koju su sprovodili razni ambasadori i specijalni izaslanici. Koliko otežavajuću okolnost i dalje predstavlja to što je Stejt department glomazan aparat u kome se nije mnogo mijenjalo u posljednjih tridesetak godina, kada su Srbi bili loši momci?
RISTIĆ: Potpuno ste u pravu da je Stejt department veliki, glomazni administrativni sistem i da sadrži ostatke antisrpske propagande iz devedesetih godina. Mislim da je predsednik Donald Tramp svestan da je od strateškog značaja da izvrši i velike promene po dubini, pogotovo s obzirom na to da je već bio predsednik četiri godine, što znači da već ima veliko iskustvo i znanje o problemima na dubljem nivou. On već sada ubrzano bira članove svog novog kabineta i mislim da će biti veoma efikasan u postavljanju osoba od poverenja kako bi stvorio preduslove za svog naslednika u 2028. godini.
GLAS: Koliko su Tramp i njegovi najbliži saradnici svjesni velike podrške koju su imali među Srbima na nedavno održanim predsjedničkim izborima?
RISTIĆ: Predsednik Donald Tramp je upoznat sa podrškom Srba. Zasluge za to imaju američki državljani srpskog porekla koji su pomogli njegovu kampanju, ali i vidljiva podrška Srbije i Republike Srpske. Takođe, članovi Trampovog tima su upoznati sa podrškom predsednika Milorada Dodika, koji je na jedinstven način proslavio pobedu Republikanske stranke, a predsedniku Trampu je uručena i Dodikova čestitka.
GLAS: Predsjednik Dodik se već godinama nalazi pod sankcijama kao i dobar dio najviših zvaničnika Srpske. Da li je realno očekivati da njihova imena, baš kao i pojedinih domaćih kompanija, budu skinuta sa crne liste u naredne četiri godine ili možda prije?
RISTIĆ: Ekonomske sankcije su korišćene od strane vlade Sjedinjenih Američkih Država iz različitih razloga i vrlo često su uvedene kao vid političkog pritiska. Važno je napomenuti da je uklanjanje sankcija vrlo složen proces, te da osobe i kompanije koje su pod sankcijama moraju preduzeti određene korake kako bi ih uklonile. Tokom administracije Donalda Trampa uklanjanje sankcija moglo bi biti moguće ukoliko se preduzmu odgovarajuće mere.
GLAS: U maju ove godine u sjedištu UN učestvovali ste u panel-diskusiji " Mi govorimo, jer oni ne mogu" na kojoj je bilo govora o zločinima počinjenim nad Srbima. Bila su to veoma potresna svjedočenja. Tom prilikom ste istakli kako ova svjedočenja govore o istini, smrti, nepravdi i nadi. Da li vjerujete da će međunarodna javnost ikada saznati pravu istinu o ratu u BiH, ali i da će u Sarajevu prihvatiti da ne postoji jedna istina?
RISTIĆ: Da, moji prijatelji i ja svedočili smo u Ujedinjenim nacijama o ratnim zločinima nad Srbima. Bilo je veoma teško otvoriti stare rane, ali to je bio važan korak ka pravdi za srpske žrtve i istini o ratu tokom devedesetih.
Verujem da će međunarodna javnost znati o srpskim žrtvama onoliko koliko mi budemo pričali o njima. Nismo mogli ispričati svoju priču pre nekoliko decenija, jer su jedini mediji bili Si-En-En i Bi-Bi-Si, ali sada imamo različite kanale komunikacije za istinu o Srbima. Veoma je važno da Srbija i Republika Srpska podržavaju više onlajn medija na engleskom jeziku koji će iznositi istorijske činjenice i na taj način će svet sve više saznavati o našem stradanju.
Što se tiče Sarajeva, nisam optimista, jer su izgradili svoj ceo imidž na priči da su oni jedine žrtve rata, a da su Srbi i Hrvati agresori. Dok god forsiraju tu agendu agresora i žrtve, nema nade da će ikada prihvatiti činjenicu da je rat bio građanski, gde su žrtve bile na sve tri strane, ali da smo svi žrtve jednog agresora, a to je globalizam.
GLAS: Čemu se srpske žrtve mogu nadati ako u BiH postoji pravosuđe koje favorizuje stradanje samo jednog, bošnjačkog naroda?
RISTIĆ: Sistem pravosuđa u BiH mi nije detaljno poznat i zaista je specifičan, jer uključuje i strane sudije, što nekim ljudima može ulivati nesigurnost u pogledu pravičnosti. Međutim, slučajevi poput onog u SAD protiv Kemala Mrndžića pokazuju da je pravda moguća, iako često zahteva mnogo vremena i aktivno delovanje.
Važno je razumeti da su takvi procesi kompleksni i da pravda retko dolazi sama od sebe. Slučaj Mrndžića, gde je osuđen zbog davanja lažnih informacija prilikom sticanja američkog državljanstva, jeste dobar primer kako pravni sistemi mogu delovati efikasno kada postoje adekvatni dokazi i svedoci spremni da istupe. Posebno je značajno što su neki od vaših prijatelja, koji su već svedočili pred Ujedinjenim nacijama, dali svoje izjave i u ovom procesu, doprinoseći tome da pravda bude zadovoljena. Ovaj slučaj nas podseća da se za pravdu mora boriti - kroz upornost, svedočenja i preduzimanje odgovarajućih pravnih koraka. Pasivnost nije opcija ako želimo promene.
Ugovoreni brak
GLAS: Kažu da se šuma daleko bolje može vidjeti iz daljine. Vi već godinama živite i radite u SAD, kako gledate na pokušaje da se samo jedna strana, srpska, po već viđenoj matrici optuži za njenu nefunkcionalnost?
RISTIĆ: BiH mi izgleda kao ugovoreni brak, gde oni koji su ga ugovorili nameću volju jednog člana nad drugim. Evo jednog satiričnog, ali, po mom mišljenju, veoma tačnog viđenja kako izdaleka, tako i izbliza.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.