Rafinerija opstaje, krak gasovoda sve bliže

Vedrana Kulaga
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Rafinerija opstaje, krak gasovoda sve bliže

Banjaluka - Republika Srpska i Rusija imaju veoma dobru političku i ekonomsku saradnju koja je vidljiva na svim poljima i koja će biti nastavljena kroz razne projekte, a jedan od njih je gasifikacija koja je potvrđena, izjavio je za “Glas Srpske” srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik.

Dodik i predsjednica Srpske Željka Cvijanović razgovarali su u subotu sa ruskim premijerom Dmitrijem Medvedevim koji je boravio u zvaničnoj posjeti Srbiji povodom obilježavanja 75 godina od oslobođenja Beograda u Drugom svjetskom ratu.

Medvedev je tokom sastanka poručio da saradnja Rusije i Srpske ide samo uzlaznom linijom te da Ruska Federacija gaji prijateljske odnose sa BiH, ali posebno sa Srpskom, jer narodi imaju mnogo toga zajedničkog, “posebno istoriju na koju možemo biti ponosni”.

Na sastanku je razgovarano o svim vidovima saradnje koju Srpska i Rusija imaju, od političke zaštite i podrške u Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija, koji će početkom mjeseca ponovo da raspravlja o situaciji u BiH na osnovu izvještaja visokog predstavnika. Naglašeno je da će Srpska ponovo sačiniti izvještaj koji će se čuti zahvaljujući ruskom ambasadoru u UN.

Dosta priče bilo je i o važnim projektima sa ruskim kompanijama, odnosno o gasifikaciji izgradnjom kraka gasovoda “Turski tok” koji treba da ruski gas dovede do Srpske, radu Rafinerije u Brodu i generalno saradnji sa “Zarubežnjeftom” u naftnom sektoru. Zvaničnici RS su pozvali Medvedeva da posjeti Banjaluku, a on je izrazio želju da dođe.

- Susret sa ruskim premijerom i ovaj put je bio dobar i prijateljski. Bilo je riječi o političkim pitanjima i ekonomskoj saradnji. Rusija teži da obezbijedi očuvanje Dejtona. Medvedeva sam obavijestio o razlozima koji su javno poznati i zbog čega nije formiran novi saziv Savjeta ministara BiH - rekao je Dodik.

Na ekonomskom planu akcenat je stavljen na planiranje gasovoda od Srbije do Srpske.

- Ranije smo sa “Gaspromom” potpisali određene memorandume. Stvari idu, zadovoljni smo, a još nije regulisano pitanje prolaska kroz Bugarsku da bi stigao u Srbiji, a zatim i prema nama. Pričali smo i o radu Rafinerije nafte i ulja. Nikakve likvidacije tog preduzeća neće biti i sve te priče su apsolutne spekulacije - rekao je Dodik.

Da su važne dobre veze sa Rusijom i da je Srpska na dobrom putu ocjenjuju i stručnjaci. Profesor Fakulteta političkih nauka u Banjaluci i stručnjak za međunarodne odnose Miloš Šolaja kaže za “Glas Srpske” da je saradnja sa Rusijom važna koliko i stalna njena potvrda, podsjetivši da je Rusija u nekoliko navrata branila poziciju RS u Ujedinjenim nacijama.

 Naučni savjetnik u Institutu za međunarodnu politiku i privredu iz Beograda Dragan Petrović istakao je da je pozicija Srpske dobra.

- Republika Srpska u kontinuitetu, na velemajstorski način, vodi spoljnu politiku, bez obzira na to što nema punu suverenost i uspeva da održava dobre odnose sa svim važnim centrima moći - rekao je Petrović za “Glas Srpske”.

Sastanku sa premijerom Rusije prisustvovao je i šef Predstavništva RS u Moskvi Duško Perović, a bilo je riječi i o gradnji srpsko-ruskog hrama u Banjaluci, koji je, kako je rečeno, dokaz velikog prijateljstva dva naroda.

Nova poglavlja

Predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović naglasila je da je na sastanku fokus bio na ekonomskim pitanjima te da je RS zainteresovana za nastavak ekonomske saradnje, koja je ranije trasirana.

- Prioritetno to se odnosi na gasifikaciju kojoj se posvetila Srpska. Dio smo te priče, a otvaraju se i nova poglavlja. Važno je da Rusija u Savjetu bezbjednosti govori jezikom istine, ali i to što generalno posmatra region na balansiran način - rekla je Cvijanovićeva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.