Radojičić: Odluku Sejdić-Finci provesti bez dodatnih interpretacija

SRNA
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Radojičić: Odluku Sejdić-Finci provesti bez dodatnih interpretacija

Moskva - Rusija smatra da mandat međunarodne zajednice u BiH, posebno kada je riječ o bonskim ovlaštenjima, treba da bude promijenjen, kao i da treba provesti ono što je sadržaj odluke "Sejdić-Finci", a ne neke dodatne interpretacije, izjavio je Srni predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Igor Radojičić.

"Rusija u ocjeni međunarodnog prisustva u BiH već dugo zastupa tezu da je OHR više dio problema nego rješenja i da bi mandat međunarodne zajednice, pogotovo u vezi sa bonskim ovlaštenjima, trebalo da bude promijenjen, što je potpuno saglasno i sa našim mišljenjima", rekao je Radojičić, koji je danas u Moskvi razgovarao sa zamjenikom ministra inostranih poslova Ruske Federacije Aleksejem Meškovim.

On je naglasio da ruska strana smatra da odluku Evropskog suda za ljudska prava u slučaju "Sejdić-Finci" treba provesti, jer je BiH članica Savjeta Evrope i ratifikovala je Evropsku konvenciju o ljudskim pravima i slobodama, "pri čemu treba provesti ono što je u sadržini same odluke, a ne neke dodatne interpretacije ili duh odluke".

"U tom smjeru se dešavaju brojni pregovori u BiH, odnosno traže se rješenja koja izlaze izvan okvira koji je tražila odluka Evropskog suda za ljudska prava i tu smo, takođe, imali potpunu saglasnost", rekao je Radojičić.

On je naveo da je na sastanku sa Meškovim razgovarano i o narednoj godini koja je izborna, o pripremama i očekivanjima u BiH, kao i o ekonomskim temama.

"U proteklih pet godina zaista smo intenzivirali ekonomske odnose, od ulaska ruskih kompanija u naftnu industriju, u elektroenergetski sektor, u industriju, kao što je Rasklopna oprema u Istočnom Sarajevu, pa do projekta žJužnog tokaž", naveo je Radojičić.

On je rekao da je u Ministarstvu inostranih poslova /MIP/ Ruske Federacije ocijenjeno da je "Južni tok" strateški kapitalan projekat za jugoistočnu Evropu.

"Mi očekujemo potpuno učešće u tome sa jednim krakom žJužnog tokaž kroz Republiku Srpsku", dodao je Radojičić.

On je rekao da slijedi potpisivanje jednog sporazuma, a nakon toga pripreme za provođenje ovog projekta.

"Očekujem da bismo u Narodnoj skupštini čak trebalo da imamo i poseban zakon žleks specijalisž, koji bi uredio pripreme i na brz i efikasan način organizaciju posla u vezi sa uvođenjem žJužnog tokaž u Republiku Srpsku", naglasio je Radojičić.

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske rekao je da postoji prostor i za saradnju sa Rusijom u poljoprivredi.

"Rekao bih da je u ovom momentu lopta na našoj strani, jer se na veliko rusko tržište sa poljoprivrednim proizvodima može izaći, ali ako imate dovoljnu proizvodnju koja je standardizovana i konstantna. Ovdje je ogromno tržište. Do nas je kako organizovati proizvodnju, otkup i plasman kada je riječ o poljoprivredi", istakao je Radojičić.

On je naveo da je na sastanku u ruskom MIP-u razgovarano i o javnim finansijama i aranžmanu sa MMF-om, koji je interesovao rusku stranu, kao i o saradnji u oblasti kulture nakon otvaranja Ruskog kulturnog centra u Banjaluci.

"Postoje dalje mogućnosti u vezi sa medijskim prisustvom i interesovanjem ruskih medija za područje Balkana", dodao je Radojičić.

Radojičić i Meškov su tokom razgovora u vezi sa obilježavanjem sto godina od početka Prvog svjetskog rata izrazili protivljenje reviziji istorijskih događaja i činjenica, kao i potrebu da taj jubilej bude obilježen na način da se svijetu pošalje poruka mira.

Radojičić je poslije sastanka u ruskom MIP-u naglasio da postoji dosta sličnosti u stavovima Republike Srpske i Ruske Federacije o ključnim političkim pitanjima vezanim za Republiku Srpsku, kao i da su današnji razgovori sa Meškovim i mitropolitom Ilarionom, šefom Odjeljenja za međunarodne odnose u Ruskoj pravoslavnoj crkvi, kao i jučerašnji razgovori, bili vrlo prijateljski i u duhu velikog međusobnog razumijevanja.

On je rekao da je opšta ocjena četiri sastanka, kao i ovog u MIP-u, da su izuzetno dobri i prijateljski odnosi Republike Srpske i Ruske Federacije i da su oni u usponu, te da bi saradnju trebalo nastaviti i na političkom i na ekonomskom planu, jer je pred Republikom Srpskom i Rusijom još dosta novih projekata.

"Opšta ocjena cijelog boravka u Moskvi veoma je pozitivna. Postoji političko razumijevanje dvije strane, dosta zajedničkih i sličnih stavova. U ekonomskom smislu, ima niz projekata koji su provedeni, započeti ili se planiraju. Moguće je uraditi mnogo toga u odnosima između Republike Srpske i Ruske Federacije", zaključio je Radojičić.

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske juče se u sastao sa prvim zamjenikom predsjednika ruske Državne dume Ivanom Meljnikovim i sa prvim zamjenikom predsjednika Savjeta Federacije Aleksandrom Tošinom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.