Foto: Radikalni islam u BiH u porastu
BANjALUKA - Rast radikalnog islama u BiH je nesporan, upozorio je nadbiskup vrhbosanski kardinal Vinko Puljić tokom posjete humanitarnoj organizaciji "Pomoć crkve u nevolji" u Blektaunu u Australiji.
- U Sarajevu već postoji 3.000 do 5.000 vehabija, i ta grupa nastoji da stekne uticaj u društvu - rekao je Puljić u intervjuu za agenciju ICN u Konigstenu u Njemačkoj, što je u petak izazvalo žestoku reakciju Islamske zajednice u BiH i reisa Mustafe Cerića.
Puljić je kazao da je rastući proces islamizacije u BiH finansiran od strane radikalista sa Bliskog istoka, kao i da su muslimanski centri i džamije izgrađeni od novca iz Saudijske Arabije.
Kardinal je upozorio na širenje vehabizma u BiH, ističući da niko u vlasti nema hrabrosti da to zaustavi.
Portal "Nezavisne katoličke vijesti" (Independet catholic news ICN) navodi da se prema podacima organizacije "Pomoć crkve u nevolji", više od 100.000 mladih bosanskih muslimana susrelo sa vehabizmom kroz organizacije kao što su "Aktivna islamska omladina", "Furkan" i "Muslimanski omladinski savjet".
Kardinal Puljić ističe da je u posljednjih nekoliko godina, najmanje 70 novih džamija sagrađeno samo u Sarajevu.
- Džamije se grade ili restaurišu, a građevinske dozvole za crkve mogu biti na čekanju godinama, dok crkvena imovina, konfiskovana u vrijeme komunizma, još nije vraćena - rekao je kardinal Puljić.
Dodao je da Vlada "nema interesa da katoličkoj crkvi vrati imovinu, dok je u većini slučajeva muslimanska imovina vraćena".
- Katolici su sistemski u nepovoljnom položaju - dodao je on.
Australijski portal, koji prenosi izjavu kardinala Puljića, pojašnjava da se novcem iz Saudijske Arabije finansira rekonstrukcija sarajevske Husrev Begove džamije što podrazumijeva i uklanjanje unutrašnjih mozaika u skladu sa vehabijskom estetikom.
- Još jedna nova džamija Kralja Fahda, koja je najveći islamski objekat u zemlji, magnet je za islamske fundamentaliste - ističe ICN.
Rijaset Islamske zajednice u BiH uputio je u petak kritiku protiv istupa nadbiskupa vrhbosanskog kardinala Vinka Puljića u Australiji.
Rijaset Islamske zajednice u BiH uputio je u petak kritiku protiv istupa kardinala Puljića, ističući da ga je nedavno posjetio reis Cerić i da je tada mogao da mu iznese svoje stavove, a ne da to čini van BiH.
- Kardinal je optužio svoje komšije muslimane Bošnjake za islamizaciju Bošnjaka, koji su skoro bili pristali na deislamizaciju tokom proteklih nekoliko decenija - saopštio je Rijaset.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.