Foto: Pri kraju istraga o ugovorima između Rafinerije nafte Brod i Vitola
BANjA LUKA - Istraga koju vodi Specijalno tužilaštvo Republike Srpske vezano za ugovor između Rafinerije nafte Brod i londonske kompanije “Vitol” u završnoj je fazi, izjavila je “Glasu Srpske” portparol ovog tužilaštva Dragica Tojagić.
- Očekuje se da istraga bude okončana za tri ili četiri mjeseca kad bi trebalo da bude donesena tužilačka odluka da li će biti podignuta optužnica - rekla je Tojagićeva.
Ona je dodala da će optužnicom biti obuhvaćena ona lica za koja se ustanovi da postoji osnovana sumnja da su počinili krivična djela.
- U ovom trenutku nemoguće je reći koja su to lica niti koja su krivična djela u pitanju - rekla je Tojagićeva.
Podsjetimo da je Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske 2006. godine podnijelo izvještaj Tužilaštvu o slučaju “Vitol”, u kojem su su obuhvaćena 22 lica koja su učestvovala u potpisivanju spornog ugovora, a među njima je i tadašnji premijer Dragan Mikerević.
U vezi sa ovim slučajem u Specijalnom tužilaštvu su u oktobru prošle godine saslušani bivši predsjednik Republike Srpske Dragan Čavić i nekadašnji ministar finansija RS Svetlana Cenić.
Slučaj “Vitol” počeo je 5. decembra 2003. godine, kada je bivši direktor Rafinerije u Brodu Ilija Drpa, navodno bez saglasnosti Vlade Republike Srpske, u Londonu potpisao ugovor s “Vitolom” o isporukama sirove nafte, a na sugestiju tadašnjeg predsjednika Srpske Dragana Čavića.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.