Foto: Pretis na blef htio da uništava granate
Banjaluka - Ministarstvo odbrane BiH odbilo je zahtjev preduzeća "Pretis" iz Vogošće za delaboraciju granata kalibra 120 milimetara, jer su utvrdili da ta firma, suprotno od onog što je navela u zahtjevu, nema dobijenih tendera, ni potpisanih ugovora za delaboraciju sa međunarodnom organizacijom UNDP.
Iz dokumenata, koji su u posjedu "Glasa Srpske", vidi se da generalni direktor "Pretisa" Hajrudin Pezo u zahtjevu za odobrenje delaboracije granata, upućenom Ministarstvu odbrane 9. septembra prošle godine, lažno tvrdi da je "Pretis" dobio tender za delaboraciju koji je raspisao UNDP.
- Na osnovu mišljenja Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije, te Federalne direkcije za namjensku industriju i usvojenih elaborata o tehničko-tehnološkoj osposobljenosti "Pretisa" za delaboraciju municije, dobili smo tender od strane UNDP-a za delaboraciju municije koja je uskladištena u "Pretisu" - naveo je Pezo.
Naglasio je da je u okviru projekta demilitarizacije iz skladišta Ministarstva odbrane u "Pretis" 2008. godine dostavljena 81 mina kalibra 120 milimetara.
- Potrebno je da izvršimo probnu delaboraciju na osam komada tih mina - navedeno je u zahtjevu direktora "Pretisa", koji je u posjedu "Glasa Srpske".
Tadašnji ministar odbrane Muhamed Ibrahimović, zatraživši 1. oktobra prošle godine od UNDP-a objašnjenje da li je na raspisanom tenderu prošao "Pretis", dobija negativan odgovor.
- Obavještavam vas da UNDP nije raspisivao tendersku proceduru za uništavanje granata kalibra 120 milimetara. UNDP raspisuje tenderske procedure isključivo u koordinaciji sa Sektorom za logistiku i nabavku Ministarstva odbrane. Preduzeće "Pretis" nema dobijenih tendera, ni potpisanih ugovora sa UNDP-om za delaboraciju municije u budućem periodu - stoji u odgovoru UNDP-a koji je potpisao rukovodilac Jasmin Porobić i koji je u posjedu "Glasa Srpske".
Poslije toga, 15. novembra zamjenik ministra odbrane Mirko Okolić "Pretisu" šalje dopis u kome ih obavještava da je zahtjev odbijen.
- Ministarstvo je službeno obaviješteno od strane UNDP-a da "Pretis" nema dobijenih tendera, ni potpisanih ugovora za delaboraciju sa UNDP-om, a na koje se preduzeće poziva. Po sticanju svih potrebnih zakonski definisanih uslova, uništavanje će biti izvršeno u organizaciji i uz nadzor Ministarstva - naveo je Okolić u dopisu.
Okolić je juče "Glasu Srpske" rekao da ne može sa sigurnošću tvrditi da se u "Pretisu" 2008. godine našla 81 granata kalibra 120 milimetara, ali da se i to kontroliše u sklopu šire istrage koju, zbog niza neregularnosti u uništavanju viška naoružanja i municije, vodi Državna agencija za istrage i zaštitu" (SIPA).
- "Pretis" je htio na blef da ostvari nešto mimo zakona. A od ranije znam da "Pretis" ima neke čudne kombinacije i nekorektne odnose. Zato u nekom eventualnom novom aranžmanu Ministarstva s "Pretisom" moramo dobro paziti - kaže Okolić.
Sekretarica u "Pretisu" juče nam je rekla da je direktor Pezo na sastanku i da se ne može javiti.
"Glas Srpske" objavio je dokumenta iz kojih se vidi da su mahinacije u vezi sa izvozom oružja iz BiH počele kad su za uništavanje viška naoružanja angažovane fabrike namjenske industrije u Federaciji BiH "Pretis", "Unis", "Binas" i "Vitezit", koje su istovremeno dobijale dozvole za njegov izvoz.
U istragu ovih mahinacija uključilo se i Tužilaštvo i Državna agencija za istrage i zaštitu.
Interesantno je da je zahtjev "Pretisa" s lažnim tvrdnjama o dobijenom UNDP-ovom tenderu dobio i preporuku federalnog ministra energije, rudarstva i industrije Erdala Trhulja.
- Nadamo se da ćete uvažiti zahtjev "Pretisa" i dati punu podršku u realizaciji navedenih aktivnosti - stoji u Trhuljevom dopisu Ministarstvu odbrane koji je u posjedu "Glasa Srpske".
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.