Foto: Premijer Dodik razgovarao sa Robertom Gelbardom, savjetnikom za Balkan Baraka Obame
BANjA LUKA - Impresioniran sam napretkom koji vidim u Republici Srpskoj.
Rekao je ovo savjetnik predsjedničkog kandidata Demokratske stranke Baraka Obame za pitanja Balkana Robert Gelbard nakon sastanka sa premijerom Republike Srpske Miloradom Dodikom u Laktašima.
- Kada sam prvi put došao u RS poslije potpisivanja Dejtonskog sporazuma, bio je to težak period kroz koji je ona, kao i FBiH, prolazila. Srbi tada nisu imali dobro rukovodstvo, ali ga sada imaju - rekao je Gelbard.
On je dodao da je uvidio da se BiH razvija i napreduje prema Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju, što ga posebno raduje.
- Bosna i Hercegovina se pomjera prema Sporazumu o stabilizaciji sa EU i to je veoma impresivno, ali mislim da još ima mnogo toga što je potrebno uraditi - rekao je Gelbard.
Dodao je da je sa Dodikom razgovarao i o predsjedničkoj kampanji u SAD.
- Rekao sam mu da ću se nakon povratka sa ovoga puta i ja direktno uključiti u kampanju i da ću aktivno voditi kampanju senatora Obame za predsjedničko mjesto - rekao je Gelbard.
Dodik je kazao da je sa Gelbardom razgovarao o razvoju u Bosni i Hercegovini i Dejtonskom mirovnom sporazumu.
- Potvrdio sam da je moje opredjeljenje Dejtonski mirovni sporazum BiH sa dva entiteta koja treba da bude funkcionalna i okrenuta evropskim integracijama - rekao je Dodik.
Istakao je da je ovaj sastanak bio prilika da se on i Gelbard podsjete na teška vremena kada su bili primorani da nakon rata zajedničkim snagama stabilizuju prilike u BiH.
- U tome je gospodin Gelbard imao veliku i značajnu ulogu, rekao je Dodik.
Dodik je istakao da se sastao sa svojim prijateljem iz ranijeg perioda koji je trenutno aktivniji u sferi biznisa, ali nije prestao njegov interes za politička dešavanja u BiH.
Robert Gelbard, američki diplomata, bio je mirovni posrednik američkog predsjednika Bila Klintona za bivšu Jugoslaviju. Bio je i posebni Klintonov izaslanik za sprovođenje Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Robert Gelbard je rekao da mu je uvijek veliko zadovoljstvo da vidi svoga prijatelja Milorada Dodika.
- Dodik je pristao da se sretnemo u vrijeme njegove predizborne kampanje. Mi smo stari prijatelji i to prijateljstvo traje 11 godina. Ponosan sam na to, rekao je Gelbard.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.