Predsjednik RS otvorio spomen sobu poginulim pripadnicima VRS

RTRS
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Predsjednik RS otvorio spomen sobu poginulim pripadnicima VRS

Banjaluka - Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik danas je, povodom obilježavanja Dana Vojske RS, otvorio spomen sobu u banjalučkoj kasarni “Kozara” u kojoj je upisano 22.447 imena poginulih i nestalih pripadnika VRS u proteklom odbrambeno-otadžbinskom ratu, prenosi RTRS.

Dodik je istakao da Republika Srpska ne smije dati nijedan dio autonomije za priču o evropskim integracijama.

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Petar Đokić ocijenio je da su svi u Srpskoj ponosni što se obilježava 20.godina od osnivanja VRS.

- VRS je dala najveći i najznačajniji doprinos stvaranju RS . U toj borbi je učestvovalo 210.000 boraca, koji su podnijeli ogromne žrtve za slobodu srpskog naroda - istakao je Đokić.

On je naglasio da je zbog toga potrebno nastaviti sa njegovanjem tradicije herojske borbe srpskog naroda.

- Sve institucije u RS trebaju nastaviti da vode računa o porodicama poginulih, ratnih vojnih invalida i demobilisanih boraca jer su dali ogroman doprinos za stvaranje Srpske - zaključio je Đokić.

Komandant 3. pješadijskog puka OS BiH brigadir Rajko Knežević rekao je da su u spomen sobi izložene ratne zastave VRS.

- Puk ima obavezu , ali nam je velika čast da njegujemo tradicije VRS i srpskog naroda. Cilj nam je da identitet srpskog naroda u Oružanim snagama BiH bude prepoznatljiv - istakao je Knežević.

Božana Radulović iz Banjaluke, majka poginulog borca VRS čije je ime upisano u spomen sobi, kaže da joj je sin poginuo prije 20 godina na derventskom ratištu, da je bio hrabar borac i da nikoga nije obrukao.

Centralna svečanost obilježavanja Dana VRS biće održana sutra u kasarni “Kozara” u Banjaluci.

Istorijska uloga VRS u stvaranju Srpske

Povodom obilježavanja dana Vojske Republike Srpske predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je VRS ostvarila veliku istorijsku ulogu u stvaranju i očuvanju Srpske, te stabilizaciji mira na ovim prostorima.

- Veoma sam ponosan što sam u jednom trenutku bio dio strukture ljudi koji su u Narodnoj skupštini Republike Srpske prije 20 godina donijeli odluku o formiranju VRS - rekao je Dodik danas nakon polaganja vijenca na banjalučkom groblju Sveti Pantelija, povodom obilježavanja Dana VRS.

Dodik je rekao da je VRS utemeljena na tradicijama srpskog naroda u vojevanju kroz istoriju i da je vratila osnovne vrijednosti i obilježja srpskog naciona, kao i da je u tom pogledu ostvarila veliku ulogu u stvaranju i očuvanju Republike Srpske i mira na ovim prostorima.

On je naglasio da je Srpska danas stabilna politička zajednica koja je izložena određenim socijalno-ekonomskim izazovima, ističući da njena stabilnost nije upitna.

- Republika Srpska je danas faktor političkih odnosa u BiH i regionu i odlučujući faktor iz njene nadležnosti u evropskim integracijama - istakao je Dodik.

On je rekao da Srpska želi da promoviše poruku mira, stabilnosti i tolerancije i da ojača svoje nadležnosti.

- Republika Srpska ne želi da gubi svoje nadležnosti i to neće činiti ni u uslovima pojačanih zahtjeva vezanih za evropske integracije - zaključio je Dodik.

Vijence na groblju Sveti Pantelija položili su predsjednik RS Milorad Dodik, srpski član Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović, delegacija Vlade RS koju predvodi premijer RS Aleksandar Džombić, te delegacije Narodne skupštine RS i srpskih predstavnika u zajedničkim institucijama BiH. Vijence su položile i delegacije 3. pješadijskog puka OS BiH, Ministarstva odbrane i OS BiH, generala VRS, Boračke organizacije RS, Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila, Saveza logoraša RS, SUBNOR-a , Saveza organizacija i udruženja ratnih vojnih invalida RS.

Obilježavanje Dana Vojske RS počelo služenjem parastosa poginulim borcima i civilnim žrtvama odbrambeno-otadžbinskog rata u hramu Svete Trojice u Banjaluci.

Parastosu koji je služio Njegovo preosveštenstvo vladika zvorničko-tuzlanski Vasilije uz sasluženja sveštenstva Banjalučke eparhije prisustvovali su, između ostalih, načelnik Zajedničkog štaba Oružanih snaga BiH general-pukovnik Miladin Milojčić, predsjednik Borčake oganizacije Republike Srpske Pantelija Ćurguz, penzionisani generali Vojske RS, uključujući i general - pukovnika Manojla Milovanovića, kao i pripadnici 3. pješadijskog puka Oružanih snaga BiH.

Ćurguz: Srpska nastala iz časne i viteške borbe

Predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Pantelija Ćurguz izjavio je da je Srpska nastala iz časne i viteške borbe srpskog naroda u odbrambeno-otadžbinskom ratu.

- Ovo je jedan od najznačajnijih datuma u novijoj istoriji srpskog naroda na ovim prostorima, datum koji sve nas treba dodatno da obavezuje da budemo u funkciji očuvanja, izgradnje i stabilbnosti RS i snaženju njenih institucija - rekao je Ćurguz.

Nakon polaganja vijenaca na spomen-kosturnicuz na banjalučkom Novom groblju, Ćurguz je rekao novinarima da je RS jedini faktor koji obezbjeđuje sigurnost, stabilnost i budućnost novim generacijama na ovim prostorima.

Izložba obilježja Vojske Republike Srpske

U Muzeju Republike Srpske večeras će u 18.00 časova biti otvorena izložba “Obilježja Vojske Republike Srpske u Odbrambeno-otadžbinskom ratu 1992 - 1995. godine”.

Riječ je o izložbi na kojoj će biti prvi put prikazano više od 150 originalnih amblema koje su nosile jedinice Vojske Republike Srpske u proteklom ratu.

Uz ambleme biće izloženo oružje, uniforme VRS, ratne fotografije i dva autentična filma.

Ova izložba organizovana je u sklopu programa obilježavanja 20 godina od osnivanja VRS.

Autori izložbe su viši kustos istoričar Drago Trninić, apsolvent Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta Predrag Cupać i profesor istorije Milenko Đorđević.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.