Foto: Povratnicima za struju 5,6 miliona KM
SARAJEVO - Ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Safet Halilović, direktor Fonda za povratak BiH Mlađen Božović i načelnici 30 opština u BiH potpisali su juče u Sarajevu Sporazum o saradnji na realizaciji Projekta elektrifikacije lokacija i objekata realizovanog povratka u 2008. godini.
Za ovaj projekat Savjet ministara BiH izdvojio je 3.233.300 maraka, a električnu energiju bi trebalo da dobije 568 objekata, što je 19 odsto od ukupnog broja identifikovanih povratničkih objekata koji čekaju na priključenje na elektromrežu.
Projekat, čija je ukupna vrijednost procijenjena na 5.680.000 maraka, biće ostvaren uz učešće opština i elektrodistribucija.Halilović je prilikom potpisivanja Sporazuma podsjetio da je Savjet ministara BiH za saniranje elektromreže i elektroenergetskih objekata, računajući i potpisani sporazum, odobrio ukupno 9,7 miliona maraka, a ova sredstva će u ravnomjernom iznosu biti realizovana u tri godine.
- U BiH na elektrifikaciju čeka 2.961 povratničko domaćinstvo, za šta je potrebno više od 50 miliona maraka. U Ministarstvu očekujemo da bi elektrifikacija u funkciji realizovanog povratka trebalo da bude riješena do 2011. godine - kazao Halilović.
Načelnik Drvara, Ana Papak-Dodig je konstatovala da je ova opština dobila za elektrifikaciju povratničkih objekata 100.000 maraka koje će iskoristiti u naselju Podići.
- Tamo na elektrifikaciju čeka 40 objekata a finansijska vrijednost projekta je 270.000 maraka. Elektrodistribucija će izdvojiti 70.000 maraka, dok će opština morati da se snađe za 90.000 maraka - kazala je Papak -Dodig dodavši da je do prije četiri godine 30 odsto opštine bilo bez električne energije.
Opština Glamoč je za elektrifikaciju povratničkih objekata dobila 109.000 maraka i kako tvrdi načelnik ove opštine Radovan Marković nastavili se ovako ulagati u elektrifikaciju povratničkih objekata, problem bi u ovoj opštini mogao biti riješen tek za deset godina.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.