Foto: Početkom jula prvi litri benzina
Poslije remonta postrojenja, biće stvoreni uslovi da rafinerija u Brodu proizvodi gorivo po evropskim standardima. To će omogućiti da se gorivo iz Broda prodaje u svim zemljama Evrope, a ne samo u BiH, istakao Dobrić
Isplaćene sve zaostale plate
Sindikat rafinerije naglašava da je novi vlasnik prema zaposlenima ispunio preuzete obaveze - isplaćene su sve zaostale plate i sada se isplaćuju na vrijeme.
- Za radnike je obezbijeđen prevoz od kuće do preduzeća i nazad, a radi i restoran u rafineriji - kaže predsjednik sindikata rafinerije Danilo Broćilo.
Prema njegovim riječima, predloženim kolektivnim ugovorom cijena rada u Naftnoj industriji ne bi trebalo da bude niža od 130 maraka.
- Tako kvalifikovani radnik u rafineriji ne bi trebalo da ima manju platu od 450 maraka
BROD - Prvi litri benzina iz Rafinerije nafte u Brodu poteći će 1. jula, a do tada je planirano da remont postrojenja kapaciteta 1,2 miliona tona prerađene nafte bude završen.
Ovo je juče potvrdio tehnički direktor Rafinerije i šef remontnog tima Jovan Dobrić.
On je izjavio da su do sada zamijenjeni dotrajali dijelovi, očišćena postrojenja i urađeni drugi poslovi.
- Novac za remont je na vrijeme obezbijeđen. Rezervni dijelovi su najvećim dijelom kupovani u inostranstvu, najviše iz Rusije, tako da nismo imali zastoja u radu - rekao je Dobrić.
On je dodao da je remont postrojenja u Rafineriji Brod rusku kompaniju "Naftegazinkor", koja je kupila Naftnu industriju Republike Srpske, među kojima i brodsku rafineriju, koštao oko 40 miliona evra.
Dobrić je naglasio da remont u brodskoj rafineriji obavljaju radnici rafinerije uz pomoć tima ruskih stručnjaka, a angažovana su i preduzeća iz Republike Srpske. Prema njegovim riječima, poslije remonta postrojenja, biće stvoreni uslovi da rafinerija u Brodu proizvodi gorivo po evropskim standardima.
- To će omogućiti da se gorivo iz Broda prodaje u svim zemljama Evrope, a ne samo u BiH. Naša rafinerija proizvodiće kvalitetnije gorivo od onog koje danas proizvode rafinerije u okruženju - tvrdi Dobrić.
Prve količine sirove nafte u rafineriju u Brodu počeće da stižu u junu. Nafta će iz Rusije u početku stizati naftovodom od Omišaja do Broda. Kasnije će biti korišćen naftovod koji tek treba da se gradi od Rusije do Broda.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.