Početak suđenja za zločine u Višegradu 27. novembra

Agencije
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Početak suđenja za zločine u Višegradu 27. novembra

Sarajevo - Suđenje Predragu Milisavljeviću, Milošu Panteliću i Ljubomiru Tasiću koje optužnica Tužilaštva BiH tereti za ratne zločine nad Bošnjacima na području Višegrada počeće 27. novembra čitanjem optužnice i iznošenjem uvodnih riječi Tužilaštva i odbrane, dogovoreno je na današnjoj statusnoj konferenciji, prenose agencije.

Predsjedavajuća Sudskog vijeća Suda BiH Vesna Jasenković rekla je da je Tužilaštvo najavilo da će saslušati 33 svjedoka, od kojih je šest zaštićenih, te da će nalaz i mišljenje u korist Tužilaštva iznijeti četiri vještaka.

- Tužilaštvo je napravilo listu na koje okolnosti, odnosno na koju tačku optužnice se odnose iskazi svjedoka. Procijenjeno je da će za saslušanje jednog svjedoka biti potrebno sat vremena, izuzev jednog za kojeg je navelo dva sata - pojasnila je ona.

Na statusnoj konferenciji Tužilaštvo je zatražilo da optuženima bude produžen pritvor, čemu su se usprotivile odbrane, predloživši da umjesto toga budu određene mjere zabrane, prenio je Birn.

Milisavljević i Pantelić su ove zločine, kako se navodi u optužnici, počinili u periodu od aprila do juna 1992. godine kao pripadnici rezervnog sastava policije u Višegradu, a Tasić kao pripadnik Vojske Republike Srpske.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.